Miten ihmiset sisustaa ilmaiseksi/pikkubudjetilla?
Haluaisin kivan sisustuksen, mutta nyt minulla on kämppä täynnä vanhoja kulahtaneita huonekaluja, joita kukaan ei halua edes ilmaiseksi hakea pois. Osasta saisi varmaan itse kunnostamalla ja verhoilemalla niin hyviä, että voisin ne pitää. Mitään en siis osaa, mutta voin kai opetella? Kuitenkin kaikki materiaalitkin tuntuvat maksavan maltaita.
Jos haluan viedä jätteenkierrätykseen niin miten? Ei ole itsellä autoa eikä tuttuja, jotka voisivat viedä. Jos tilaan kierrätykseen viennin huonekaluliikkestä, joudun samalla ostamaan niistä jotain.
Tämä vanhan tavaran kierrätys ilman karseaa rahanmenoa tuntuu olevan se suurin murheenkryyni. Uutta (käytettyä) tavaraa kyllä löytyy silloin tällöin melko edullisesti torista tai vastaavista, jopa kotiinkuljetuksella.
Kommentit (3)
Ilmaiseksi voi sisustaa vain keräämällä roskiksista, kierrätyskeskuksista ja jätelavoilta. Pikkurahalla sisustusta saa kirppareilta. Itse tekemällä säästää. Kirjastosta voi lainata kirjoja, joissa neuvotaan miten tehdä.
Jos huokalun runko on kunnossa, maalaamalla ja päällisiä vaihtamalla saa uutta ilmettä.
Jos haluan viedä jätteenkierrätykseen niin miten? Ei ole itsellä autoa eikä tuttuja, jotka voisivat viedä. Jos tilaan kierrätykseen viennin huonekaluliikkestä, joudun samalla ostamaan niistä jotain.
Ainakin meillä päin (keskikokoinen kaupunki) Facebookissa ilmoittelee säännöllisesti tyyppejä, jotka hoitavat tällaisia kuljetuksia muutaman kympin palkkiota vastaan. Vievät tavaraa kaatopaikalle kiertäen useammassa paikassa, niin että tulee täysi kuorma, ja kuljettavat myös yksittäisiä huonekaluja ja muita tavaroita.
Miksi pitäisi jatkuvasti sisustaa? mielestäni outoa. Muutin tänne yksiöön 2020 vuonna ja samat verhot, matot, ja muut tekstiilit on edelleen. Koskaan en ole myöskään juuri nauttinut sisustamisesta. Kuitenkin kivoilla tekstiileillä saa jo paljon mukavuutta, eikö sinulla ole?