Alanvaihto mahdotonta :(
Pitää nyt päästä vähän valittamaan ja ehkä saamaan vertaistukea. Olen kaupallisella alalla ja tuntuu ihan mahdottomalta päästä vaihtamaan alaa edes vähän, edes vähän uudenlaisiin tehtäviin. Olen päätynyt tiettyihin tehtäviin, joihin olen täysin kyllästynyt, mutta kun haen muita tehtäviä, niin aina törmään siihen, että kokemus puuttuu. Ja nämä hakemani tehtävät ovat siis kuitenkin oman alan ja olen hakenut myös sellaisiin tehtäviin, joihin voisi päästä jopa vastavalmistunut tai pari vuotta työkokemusta omaava. Mulla on siis jo paljon kokemusta asiantuntijatehtävissä ja ihan varmasti osaisin näitä uusia töitä hoitaa pienellä perehdytyksellä. Mutta kun ei. Tämä on aivan peestä millä tavalla työmarkkinat toimii Suomessa. Sä joudut tiettyyn lokeroon ja sieltä et pääse pois enää. Ajattele tyyliin olen tradenomi taloushallinnon tehtävissä ja haluaisin vaihtaa alaa vaikkapa henkilöstöhallintoon. Ei onnistu. Samaistutteko? Tai onko joku onnistunut tällaisessa liikkeessä?
Kommentit (6)
Samoja kokemuksia on myös minulla ja harmittaa tällainen jakkiutuneisuus
Auttaisko koko firman vaihto? Joku kurssi?
Koko firman vaihto ja uusi kurssi tietysti auttavat, mutta kun en uskalla lähteä vakituisestä työstä mihinkään. Jos en lupauksista huolimatta työllisty uuteen työhön, niin tipun tyhjän päälle. Pakko jatkaa entistä turvallista vakituista elämää joka maistuu puulta.
Lisäopiskelu, työharjoittelu, jossa tarvittava perehdytys ja mahdollisesti saat samasta firmasta myös töitä (tai toisesta vastaavasta).
Mä olen yrittänyt vaihtaa HR:ään lähialalta, muttei ole toivoakaan että onnistuisin. Ei, vaikka opiskelin relevantteja kursseja kasapäin. Hakijoita pk-seudulla voi olla jopa satoja yhteen HR-tehtävään. Luovuin ajatuksesta ja mietin, minne seuraavaksi yrittäisin vaihtaa.
Mä olen meinannut vaihtaa alaa 3 kertaa elämän aikana mutta aina kuitenkin päätynyt jatkamaan samalla alalla. Kait se on sitten todettava ettei osaa mitään muuta kuin sitä josta jo pitkä kokemus.