Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Taaperokärryllä kävelystä tuetta kävelyyn - kuinka pitkä aika mennyt?

Vierailija
12.12.2010 |

Tyttö kohta 10kk alkoi tänään työntää taaperokärryä. Itse voisin kuvitella, että kunnon kävelyyn voi silti helposti vierähtää vaikka 4 kuukauttakin.



Miten teillä? Kysymys ihan huvikseen.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
12.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

meni juuri tuo 4 kk :). Oppi työntämään kärryjä 10 kk iässä ja käveli 1v 2kk iässä täysin ilman tukea.



Tosin lapsemme oli niitä, joilla taito tuli ennen kuin rohkeus: olisi mielestäni "osannut" kävellä jo n. kk aiemminkin, mutta rohkeus ei riittänyt.

Vierailija
2/6 |
12.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vielä pari kuukautta sitten oli ihan pöljä itsemurhakandidaatti, nyt toiminta on varovaisempaa. Kärryä työntelee kyllä aika pontevasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
12.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin tyttö alkoi työntää taaperokärryä 10-kuisena, mutta tuetta uskaltautui kävelemään 1v 3 kk. Näytti kyllä meno varmalta jo silloin 10-kuisena, mutta tyttö ei halunnut muksahdella! Ensiaskelia ilman tukea otettiinkin sitten kerralla kymmeniä eikä edes horjahteluja juuri tullut!

Vierailija
4/6 |
12.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

8kk iässä alkoi kävellä kärryn kanssa, 10kk iässä tuetta.



Taisi olla muuten sama väli muillakin, mutta myöhemmässä aikataulussa, eli 10kk-12kk.

Vierailija
5/6 |
12.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

en tarkkaan muista milloin alkoi työntää taaperokärryjä mutta seisomaan pääsi nousemaan 9kk iässä ja 11kk iässä käveli tuetta. Korkeintaan 2kk siis.

Vierailija
6/6 |
12.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta pari viikkoa sitten alkoi työnnellä tuoleja ja syöttötuolia edessään ja liikkua siten. Vasta tänään hoksattiin tarjota taaperokärryä ja oli ihan onnessaan, jalat haralla harppoi menemään.



Mutta hänellä kaikki vaiheet ovat kestäneet melko kauan, ryömimistekniikan hiomisessa meni varmaan 1,5kk ja vasta nyt konttaa nopeasti, vaikka on jo pari kuukautta osannut.



Ekat sivuaskeleet tukea vasten tuli 7kk iässä, heti kun jaloille nousi, mutta kunnon "kruisailu" alkoi myöhemmin. Eipä sillä, että kiire olisi, hauska vaan miten erilaisi lapset on.



Ap