Mustasukkainen 4,5 v
Voi, kun tuo kello kiitäisi äkkiä ja mies tulisi kotiin töistä...
Minä olen siis kotona vauvan 9 kk ja miehen 4,5 vuotiaan tyttären kanssa. Tyttö kiusaa koko ajan pienempää, joka juuri opettelee seisomaan tukea vasten :( Tiedän, että on mustasukkainen vauvalle ja olen yrittänyt tehdä isomman kanssa kaikkea mahdollista, jotta pysyisi "kiireisenä".
Mutta ei ole silmiä selässä ja joka kerta kun käännän selkäni, tyttö tönäisee pikkuisen nurin tai vie tavarat kädestä, nykäisee hiuksista tai ihan mitä tahansa, jotta saa pienemmän itkemään :(
Jos olisi oma lapsi, saisin varmasti kuriin, mutta miehen lapselle en uskalla kovin kuria pitää. Taitaa olla melko vapaakasvatusta kotona(?)
Ei usko puhumalla tai kieltämällä, tuloksena jo 5 raivokohtausta tälle aamulle kun olen joutunut menemään väliin tai taluttamaan tytön omaan huoneeseensa.
Selkä huutaa jo hoosiannaa, kun olen kantanut pienempää sylissä, jotta selviäis vähemmällä huudolla. Pistin jo tuplavaipat pienemmälle, ettei olis peppu niin kipeä kun muksahtelee siskopuolensa kävellessä tahallaan päin.
Tyttö on muuten ihan kiltti, mutta ilmeisesti nyt raivoavan mustasukkainen :( Ei kai se auta kun ottaa kovemmat otteet käyttöön, että selviän vielä 5 tuntia kaksikon kanssa... Kun isänsä on kotona, on oleminen niiiiiiin paljon helpompaa, kun "iskä on ihan paras" ja tyttö viihtyy isänsä kanssa ja on paljon suopeampi vauvaakin kohtaan, vaikka silloinkin tönii tätä.
Ja mies joutui yllätysvuoroon töihin, muuten yritetty ajoittaa lapsen täällä olo niin, että mies aina kotona... Viimeksi meni paljon paremmin kun vauva ei vielä päässyt ylös kun oltiin kolmestaan :)
Löysin uuden Muumikasetin pyörimään telkkuun :) ja pienempi roikkuu lahkeessa kiinni. Harmi, että Muumit vaan on niin lyhyitä filmejä...