Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Seksuaaliset halut hukassa

Vierailija
18.11.2023 |

Mitä ihmettä on tapahtunut kun aloin ensimmäistä kertaa seurustelemaan keväällä, niin tuntuu että mun kaikki seksuaaliset halut hävisi. 

Ennen eli sinkkuna tyydytin itseäni paljon ja nautin ja halusin sitä usein. Suhteen alettua halusimme toisia paljon ja harrastimmekin seksiä aika usein. Suhteen alettua, minua ei enää ole kiinnostanut itsetyydytys ollenkaan, enkä ole harrastanut sitä kuin kaksi kertaa suhteen aikana.

Nyt myöhemmin myös seksin harrastaminen on vähentynyt ja minua ei jotenkin huvita sekään kuin harvakseltaan.

Mitä ihmettä on tapahtunut? Oon aina ajatellut olevani tosi seksuaalinen ihminen, kiinnostunut ja halukas. Nyt olen aivan päinvastainen enkä ymmärrä tätä.

Mainittakoon, että suhteen alkuvaiheilla minulla todettiin masennus ja sitä on hoidettu lääkkein ja terapian avulla. Että en tiedä onko näilläkin vaikutusta asiaan.

Lääkitys oli ensin väärä ja se vei koko seksuaalisuuden mennessään ja unet myös. Mutta tosi nopeasti muutettiin se toiseen lääkkeeseen ja valittiin se sen mukaan, että se ei veisi seksuaalisia haluja/tuntemuksia tai unta pois. 

Jotenkin tuntuu että seksiongelmat alkoi tuon ensimmäisen lääkkeen ja suhteen aikana. Ja ne ei ole enää palautunut entiselleen.

En tiedä mitä tehdä. Ihan perseestä. Tuntuu että olen ihan viallinen. Tulen kyllä, mutta harvemmin seksin aikana. Mies ei kestä kovin kauan, ni en kerkeä mitenkään tulla siinä. Joko pitää ennen yhdyntää tai sen jälkeen saada käsin/suulla minut tulemaan.

Minua jotenkin harmittaa se, että en tule seksin aikana. Tai jos mies tulee "liian aikaisin" enkä itse tule ollenkaan, niin minun halut tippuu ihan nollaan heti sen jälkeen. Ei huvita yhtään jatkaa enää, vaikka mies haluaisi tehdä minulle temppuja. Hän varmasti saisi minut tulemaan, mutta minua ei vain enää huvita yhtään.

Välillä on kiva, että mies taikoo minut tulemaan ennen yhdyntää, mutta en haluaisi aina niin. Sen jälkeen yhdyntä tuntuu kyllä ihanalta ja nautin siitä, mutta jotenkin se ei tunnu samalta kuin silloin kun en ole vielä tullut.

En tiiä ymmärtääkö kukaan tästä yhtään mitään, mutta tuntuu että olen jotenkin tosi vaikea. Jotenkin tuntuu että psyykkisesti mun mieli on niin nopeasti ailahtava nuissa tilanteissa. Haluaisin haluta ja nauttia kaikissa tilanteissa, mutta joissakin en vain pysty kun se katoaa.

Mies on ihana, lempeä, ymmärtäväinen ja rakas. Hän haluaa minun nauttivan ja haluaisi saada minut tulemaan joka kerta. Hän haluaisi myös kestää pitempään ja häntä harmittaa myös jos hän tulee nopeasti. Ja minua harmittaa se että häntä harmittaa, kun haluan hänen nauttivan ilman, että hän tuntee syyllisyyttä siitä että hän tulee.

Tulipas pitkä höpötys... En tiedä mitä tehdä. Alkuun oltiin niin toistemme kimpussa, mut nyt puoli vuotta myöhemmin tilanne on tämmönen ni en ymmärrä... Kuitenkin ollaan toisiimme silti ihan rakastuneita ja mies on ainakin minulle ihan valtavan tärkeä ihminen.

Voi olla tietysti, että minulle terapia, lääkitykset, töistä aiheutuva stressi ja kaikki vaikuttaa niin tosi paljon mieleen ja kaikkeen, kun olen herkkä ihminen. En tiedä.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
18.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieliala- ja verenpainelääkkeet ainakin vetää libidoa alas

Vierailija
2/6 |
18.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä sekoita lääkitystä ja luonnollista seksuaalisten halujen katoamista keskenään.

Seksuaalisten halujen katoaminen/ väheneminen naisilla parisuhteessa on yleinen ilmiö joka tapahtuu noin 80% naisista. Toisilla tapahtuu voimakkaamin kuin toisilla, toisilla halut häviävät nopeammin kuin toisilla. Sinä nyt vain olet tuota nopeasti ja voimakkaasti halunsa menettävää mallia.

Suhteen alkuaikojen kanivaihe kestää aikansa kunnes loppuu. Vasta sitten selviää kuinka usein seksiä siinä parisuhteessa on tulevina vuosina ja ehkä vuosikymmeninä. Teillä se nyt vain on tuommoista.

Suurin osa naisista ajattelee olevansa hirrrrrrmuisen seksuaalisia. Ajatella saa toki mitä haluaa, mutta se mitä itse ajattelee tai toivoisi olevansa ei vain yksinkertaisesti aina pidä paikkaansa. Jokainen nainen on ajatuksissaan villin seksuaalinen peto, joka haluaa haluamasta päästyä. Siis ajattelee näin sinkkuna ollessaan, kun sitä seksiä ei ole saatavilla kuin satunnaisesti tai ei silloinkaan. Kun sitten alkaa parisuhteeseen, niin hupsista keikkaa, sitten alkaakin koskemaan päähän, tai joku voi kuulla, tai astiat on tiskaamatta tai sitä tai tätä....

Suurin osa ihmisistä on kertakaikkisia tavis- Tiinoja tai perus- Perttejä, tämä tuntuu olevan porukoille kertakaikkisen vaikeaa itselleen myöntää.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
18.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla ei ole aiempaa kokemusta parisuhteesta. Tämä on minulle aivan uutta. Joten voi tietysti näin olla mahdollista. Ajattelin, että tämä on kuitenkin epänormaalia, mutta ei sitten vissiin olekaan. Harmillista kyllä.

Olen kuullut että pillereillä on vaikutusta seksielämään ja luullut, että se on suurin syy naisten haluttomuuteen.

Itsellä ei ole käytössä hormonaalista ehkäisyä ja pelkään sen vaikuttavan tähän vielä entisestään, jos aloitan sellasen.

Tietysti kierron eri vaiheet vaikuttaa ainakin itsellä tosi paljon. Jossain kohtaa panettaa paljonkin, kun taas jossain kohtaa ei sitten yhtään.

Mikähän tähän nyt sitten auttaa jos tosiaan kyseessä on tämä sinun mainitsema asia? 

Ollaan kokeiltu uusia juttuja, seksileluja löytyy, oon koittanu treenata lantionpohjalihaksia ja myös opetellu rentouttamaan niitä jne. Mut tuntuu että mistään ei ole hyötyä. 

Myönnän, niin kuin aloituksessa kerroinkin, että miehen nopea tuleminen vaikuttaa negatiivisesti itseeni. Mielestäni häntä ei voi siitä syyttää, mutta se on valitettava totuus. Mitä minä sille voin tehdä, niin en yhtään mitään. 

Luultavasti saattaisin haluta seksiä enemmän, jos tietäisin, että se kestää kauemmin kuin muutaman minuutin. Jotenkin turhauttaa lähteä edes yrittämään kun tietää jo miten siinä käy eli joutuu pettymään.

Välillä tietysti haluan silti, koska se on ihanaa siitä huolimatta ja lähden sillä asenteella touhuihin vaikka tiedän että en tule, niin voin silti nauttia. Mutta silti se pettymyksen vahvuus yllättää joka kerta ja tästä jää joksikin aikaan taas fiilis että eipä huvita vähään aikaan taas ryhtyä koko touhuun. Varsinkin jos on käynyt lähellä huippua. 

Välillä mietin että onko tästä syntynyt vaan paha kierre tai odotuksia on liikaa. Tiedän että oma tuleminen ei kuitenkaan ole mieheni vika. Se on minusta kiinni. Eli tunnen itteni tosi vialliseksi.

Vierailija
4/6 |
18.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämähän se on kuin mitä ylläoleva kirjoitti. Luullaan itsestään vaikka mitä ja todellisuus ei vastaa sitä, miten itsensä luulee kokevansa. Naisille ja miksei miehillekin tämä on kova pala todeta. Se ei silti tarkoita sitä, että rakastavassa suhteessa ei toiselle voisi tuottaa mielihyvää. Feministit tosin ajattelevat vain itseään, mikä tarkoittaa sitä, että miehen pitää kärsiä naisen haluttomuudesta.

Vierailija
5/6 |
18.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minullakin kaikki seksihaluni hävisivät kun aloin suhteeseen. Henkisesti kuitenkin kiinnyin ja ihastuin toiseen aina vaan syvemmin, mutta samalla tuntui kuin joku energia olisi virrannut alapäästäni pelkästään yksisuuntaisesti pois ylöspäin ja alapääni kuihtui. En ymmärrä enkä osaa selittää, aivan kuin se henkisen tunteen voimistuminen olisi syönyt sitä seksuaalista energiaani. Suhteen päätyttyä itsetyydyttelyt alkoi taas pikku hiljaa kiinnostamaan.

Vierailija
6/6 |
18.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Minulla ei ole aiempaa kokemusta parisuhteesta. Tämä on minulle aivan uutta. Joten voi tietysti näin olla mahdollista. Ajattelin, että tämä on kuitenkin epänormaalia, mutta ei sitten vissiin olekaan. Harmillista kyllä.

Olen kuullut että pillereillä on vaikutusta seksielämään ja luullut, että se on suurin syy naisten haluttomuuteen.

Itsellä ei ole käytössä hormonaalista ehkäisyä ja pelkään sen vaikuttavan tähän vielä entisestään, jos aloitan sellasen.

Tietysti kierron eri vaiheet vaikuttaa ainakin itsellä tosi paljon. Jossain kohtaa panettaa paljonkin, kun taas jossain kohtaa ei sitten yhtään.

Mikähän tähän nyt sitten auttaa jos tosiaan kyseessä on tämä sinun mainitsema asia? 

Ollaan kokeiltu uusia juttuja, seksileluja löytyy, oon koittanu treenata lantionpohjalihaksia ja myös opetellu rentouttamaan niitä jne. Mut tuntuu että mistään ei ole hyötyä. 

Myönnän, niin kuin

Kyllä se on parisuhteessa erittäin normaalia. Kymmenestä suhteesta yhdeksässä seksuaalinen halukkuus on häiritsevän erilaista puolisoitten välillä. Yksi onnekas pariskunta siis haluaa suunnilleen saman verran. Näistä yhdeksästä haluiltaan eriparisesta parista kaksi on sellaisia joissa nainen haluaa enemmän, siis rouva kärvistelee puutteessa. Seitsemän suhdetta yhdeksästä on sellaisia joissa vaimolla koskee päähän tai ei muuten vain huvita. Tää korutonton kertomaa.

Totta kai kierron eri vaiheet vaikuttaa. Biologinen kello se siellä ilmoittaa että olisi aika laittaa pulla uuniin. Biologia tekee sen siten että oviksen aikaan alkaa kutittamaan varpaitten välistä. Ukkovarpaitten.

Ei tuohon tilanteeseen auta oikein mikään. Sinulla tuo nyt vain on tuommoista. Ukon vaihtaminen auttaa kyllä, mutta väliaikaisesti. Kanivaiheen jälkeen sinulla alkaa taas särkeä päätä. Usko pois, et sinä mitenkään outo tai kummallinen ole, valtaosalla naisista se vain menee noin.

Varmin tapa saada mies tulemaan liian nopeasti on vähentää seksikertojen määrää. Parin kuukauden selibaatin jälkeen ei tarvita kuin että naisen käsi osuu alushousujen kuminauhaan niin kuti lähtee... "Use it or loose it". Näin sanovat ulkomailla. Tarkoittaa sitä että seksi lisää seksiä, ja sitä kautta yhteenkuuluvuuden tunnetta, ja sitäkautta parisuhteen hyvää yleistilaa. Seksittömyys ruokkii seksittömyyttä, ja sitä kautta vähentää yhteenkuuluvuuden tunnetta, ja sitä kautta huonontaa suhteen tilaa yleensä.

Luultavasti haluaisit, jos.... Sehän se on, se yleisin selitys. JOS. Jos mies kestäisi pidempään, jos mies siivoaisi, jos mies osaisi puristaa hammastahnatuubia oikeasta kohdasta. Jos jos jos ja jos. Ja kerta kiellon päälle, jos.

Onko syntynyt paha kierre ja odotuksia on liikaa? Kyllä. Juurikin tuosta on kysymys. Älä oleta, älä odota mitään, vaan hellitä mielesi ja anna mennä. Tehkää sitä mikä hyvältä tuntuu, ilman mitään odotuksia siitä että "täytyy" saada O, se tulee kyllä kun on tullakseen. Mikäli oikein ymmärsin, olette nuoria. Teillä on aikaa opastaa toisianne siihen mistä pidätte. Ei miehesi ole mikään täysinoppinut O- tuottaja, ja ainoa joka häntä sinun tapauksessasi voi opastaa olet sinä. Mutta- se edellyttää että seksiä on, ja suhde voi hyvin.

Koska toinen skenaario on se että annat tuon alamäen jatkua, jolloin seksi tulee suhteestanne vähenemään, ja häviämään viimeistään kymmenen vuoden kuluttua. Siinä vaiheessa viimeistään alatte katsella eri postiosoitteita.

 

 

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme seitsemän