Mikähän on se lääkitys, joka estää laihtumisen/lihottaa?
Minun maalaisjärkeni sanoo, että kun tarpeeksi vähän syö niin kyllä laihtuu, oli sitten mikä lääkitys tahansa.
On fysikaalinen mahdottomuus, että reilusti kulutuksen alle syövä ihminen lihoisi/ei laihtuisi.
Kommentit (40)
ts. lisäävät ruokahalua ja hidastavat aineenvaihduntaa. On tosi helppoa sanoa, että ole vaan syömättä, jos ei tiedä, mistä puhuu.
Vaikka lisäävätkin ruokahalua tai hidastavat aineenvaihduntaa (mitä en epäile) niin ei silti ole pakko syödä!
ja aineenvaihdunnan kautta siihen, miten ihminen laihtuu tai lihoo.
Mutta toki: jos TARPEEKSI vähän syö niin aina laihtuu. Toki sitä ennen on voinut lääkityksen ja syömättömyyden yhteisvaikutuksen takia saad apuutostauteja jms. Ja joskus on sit vielä se turvotus, joka jää vaikka laihtuiskin: kehossa ei ole rasvaa, kun kaikki on laihdutetu pois, mutta vettä siellä on ja lisää kertyy, joten ulkonäkö pysyy samana.
PS. minä olen hoikka enkä käytä mitään lääkitystä. Sisareni on reumaatikko ja se kyllä näkyy, vaikka hän harrastaa kuntosalia.
Ja myös eräät kipulääkkeet. Lisäksi eräät hormonaaliset lääkkeet, mm. ovulointiin, kilpirauhasiin jne...keräävät nestettä, ja nostavat painoa! Lisäksi syöpälääkkeistä osa tekee tätä. Onhan noita.
ja se on kyllä ihan hirveetä kieltää lapselta ruokaa kun se nälkä on niin kova.
Nyt onneksi ollaan päästy kortisonista ja painokin on normalisoitunut
Ja saattaa lisätä ruokahalua. On sinulta, ap, uskomatonta lyhytnäköisyyttä ja empatian puutetta sivuutta täysin lääkkeiden vaikutus käytökseen.
Sairaalla ihmisellä ei välttämättä ole voimia kontrolloida itseään tässä suhteessa. Mielihyvä kipujen aikana on saatava edes jotakin.
Oma lihavuuteni on ihan tavallista (ei siis lääkityksestä johtuvaa), mutta ystävääni vuosia seuranneena ymmärrän "lääkelihavuutta" paljon paremmin.
Ja myös eräät kipulääkkeet. Lisäksi eräät hormonaaliset lääkkeet, mm. ovulointiin, kilpirauhasiin jne...keräävät nestettä, ja nostavat painoa! Lisäksi syöpälääkkeistä osa tekee tätä. Onhan noita.
lihavassa ihmisessä on ihraa mutta nestettä saa viime kädessä poistettua nesteenpoistolääkityksellä.
jonka takia ihmisen energiankulutus on poikkeuksellisen pieni. Pitäisi syödä esim alle 1000 kaloria päivässä että laihtusi. Joku varmaan osaa kertoa mistä sairaudesta on kyse.
Kyllä minullakin pimeä vuodenaika kasvattaa ruokahalua ja herkkujen syömistä, mutta en silti syytä sitä lihomiseeni. Ihan itse laitan ne suuhuni :) Keväällä on paljon helpompaa ryhdistäytyä. (en ole ylipainoinen, mutta paino on noussut syksyllä pari kiloa)
käyttää näyttääkseen lihavammilta. tv:ssä oli dokkari tästä. Jotain lehmille tarkoitettua ainetta oli ja kamalat sivuvaikutukset, mutta kaikki käytti ja pulskia olivat
kuten joku jo mainitsikin. Lisäksi siinä tilanteessa, kun niitä tarvitsee, ei ole henkisesti niin hyvässä kunnossa, että kykenisi kunnolla kontrolloimaan syömisiään saatika laihduttamaan. Masennuksesta kärsivä ystäväni, joka tämän myötä on lihonut melkoisen paljon sanoi, että jos edes jostakin saisi iloa edes hetkeksi. Sano siinä sitten, että älä syö suklaata vaan laihduta. Ensin mieli, sitten ruumis.
Käyppäs vaikka vuodeosastolla, jossa on vanhuksia. Heidän energiansaantinsa voi olla hyvinkin pieni(monet eivät syö juuri mitään, vaikka kuinka yritetään), mutta siitä huolimatta paino saattaa vain nousta ja nousta/ovat erittäin hyvässä lihassa. Tässä on juuri kyse niistä lääkkeistä, jotka vaikuttavat fysiikan vastaisesti.
nimimerkki hoitaja
Hidastaa aineenvaihduntaa, jonka takia laihduttaminen ei tahdo onnistua.
myös kilpirauhasen vajaatominta (eli tyroksiini) lihottaa ihan tuosta vain.
Anoppinikin oli kanssasi aivan samaa mieltä, kunnes hän sai tulehduksen haimaan. Kahden viikon aikana hän ei saanut juuri mitään syötyä, 3 lusikallista keittoa kerran tai kaksi päivässä ja painoa tippu kahdessa viikossa kilo, mikä on järjenvastaista. Keho katsos temppuilee eikä toimikaan teorian mukaan.
eli munasarjojen monirakkulatauti vaikuttaa jollain mekanismilla aineenvaihduntaan niin, että rasvasolut eivät luovuta millään, ja laihtuminen on hyvin vaikeaa. Ei mahdotonta, mutta hyvin vaikeaa. On selvää että esim. raskautta yrittäessä tai sen onnistuessa pco-potilas ei voisi olla niin ankaralla dieetillä, että laihtuisi.
Olen nähnyt myös joidenkin psyykenlääkkeiden vaikutuksen, parissa kuukaudessa ainakin +15kg eikä ole syömällä tulleet ne kilot.
Aineenvaihdunnalla on iso merkitys lihomiseen / laihtumiseen, joten miten tyhmä pitää ihmisen olla, jos ei ymmärrä, että joko kehon oma tila (esim. pco) tai aineenvaihduntaan vaikuttavat lääkkeet ovat iso tekijä myös lihomisessa / laihtumisessa?!?
On normaalipainoinen mutta ylärajalla toisin kuin sisaruksensa.
Hidastaa aineenvaihduntaa, jonka takia laihduttaminen ei tahdo onnistua.
Voi alkaa tuntua ettei laihtuminen ole sen arvoista.
Vaikka lisäävätkin ruokahalua tai hidastavat aineenvaihduntaa (mitä en epäile) niin ei silti ole pakko syödä!
turvottaa tai lihottaa tai miten sen nyt sanoisi.
Jos en söisi Tyroksiiniä olisin varmaan lihava, vatsa ei toimisi tätäkään ja olisin väsynyt ja ehkä masentunut. Lapsilla se aiheuttaa lyhytkasvuisuutta ja minulla onkin lapsena ollut hoitamaton kilpirauhasen vajaatoiminta ja olen jäänyt lyhytkasvuiseksi.
Tulee puutostiloja. Oletko kuullut: lihava, mutta aliravittu?
ts. lisäävät ruokahalua ja hidastavat aineenvaihduntaa.
On tosi helppoa sanoa, että ole vaan syömättä, jos ei tiedä, mistä puhuu.