Missä iässä (jos missään) teillä on alkanut vääntö lapsen pyöräilykypärän käytöstä?
Kommentit (8)
Keski-iässä. Käskin lapsia käyttämään
Ei missään vaiheessa ole ollut vääntöä asiasta. 16 ikävuodesta lähtien en ole enää puuttunut asiaan eivätkä näy käyttävän (2x18v).
13 vuotias pikkuveli käyttää, joko siitä syystä että tietää että on turha alkaa vääntämään asiasta tai yksinkertaisesti siitä syystä että on sisaruksiaan fiksumpi.
Seiskan keväällä, eli 14 v. Kerroin faktat kypärättä ajamisesta ja jätin lopun lapselle. Ei tuon ikäisen päähän kypärää saa yhtään millään, jos on päättänyt sitä olla käyttämättä. Ehkä tämä on vaihe, joka menee ohi, kun murrosikä helpottaa ja järki palaa päähän.
Nelosluokalla eli 9-10v. Meillä tämä tosin liittyi aistoherkkyyteen, kun ei löytynyt hyväntuntuista kypärää. Lapsi on aina ollut muutenkin hyvin haluton pyöräilemään.
Asia ratkesi lopulta siten, että kavereiden kanssa kouluun pyöräily alkoi kiinnostaa ja kaveritkin käyttävät kypärää.
Ei missään iässä. Muínä kun en sitä koskaan tiennyt, että kypärä otettiin päästä kulman takana.
Olisiko esikoinen ollut siinä 13-14 paikkeilla, kun alkoi "unohtamaan" kypärän kotiin. Nuorempi sisko seurasi perässä n. 12-vuotiaana.
Ei kumpikaan osannut kertoa oikein syytä käyttämättömyydelle ja hetken aikaa jaksoin kieltää pyöräilyn, mutta jossain vaiheessa annoin periksi. Parempi pyöräillä ilman kypärää kun ei pyöräillä ollenkaan.
10 v. Polkupyörä ei ole käytetty jos ei kypärä päässä