Kuka juottaa lapsille Fun Lightiä?
Kommentit (25)
light limsaa kummempaa, hapot vaan puuttuu.
Välillä ostan sitä koska on halvempaa kuin tuoremehu. Juodaan aamupalalla mehua.
mehua vai vaan värjättyä ja makeutettua vettä?
Ap
Välillä ostan sitä koska on halvempaa kuin tuoremehu. Juodaan aamupalalla mehua.
mehua vai vaan värjättyä ja makeutettua vettä?Ap
Just luin et ei kuuluis ees mehuhyllyyn vaan jonnekin ihan muualle lisäaineineen.
Mä kun oon kuullut jonkun sanovan, että juottaa FL:ää muksuille siksi, kun se on terveellistä.
Ap
että koska on halvempaa jne. Minä en missään nimessä ajattele että se olisi vettä kummempaa. Enkä todellakaan että olisi terveellistä, mutta se vaan sattuu maistumaan hyvälle ja on halvempaa joten välillä sitä ostan eikä meillä juoda mehuja janoon päivisin.
joka haluaa pitää lapsensakin hoikkina
Miettikää nyt oikeasti oisko noille keinomakeutetuille litkuille mitään muuta vaihtoehtoa. Kai sille jälkikasvun terveydelle ja hyvinvoinnille voisi jonkun hinnan laskea..
Tässä lainaus taloussanomien jutusta
http://www.taloussanomat.fi/markkinointi/2010/10/16/kohukirja-paljastaa…
Fun Light Persikka passionmakuinen juomatiiviste sisältää ainoan valmistusaineensa veden lisäksi pelkästään lisäaineita: Happamuudensäätöaineet (E296, E331), aromi, makeutusaineet (aspartaami ja asesulfaami K), stabilointiaineet (E415, E414, E445), väri (E160e), säilöntäaine (E202), hapettumisenestoaine (E300). Kirjan mukaan sen ei pitäisi edes olla mehuhyllyssä, vaan ihan jossain muualla.
Yhden anorektikkoäidin tiedän joka haluaa pitää lapsensakin hoikkina
Siellä on just Fun Lightin listalla. Ja monta muutakin "terveellistä" tuotetta.
http://www.taloussanomat.fi/markkinointi/2010/10/16/kohukirja-paljastaa…
Lisäänpä tähän vielä otteet kirjasta Hyvä paha lisäaine (Bill Statham) millaisia mahdollisia haittavaikutuksia esim noilla kahdella makeutusaineella on:
Aspartaami: (tehdään fenylalaniinista ja aspartaamihposta; hajoaa kehossa ensin metanoliksi ja sitten formaldehydiksi, voi olla GM) Mahdollisia haittavaikutuksia: päänsärky; masennus; levottomuus; astma; väsymys; hyperaktiivisuus; MS.taudin tyyppisiä oireita; sokeus; agressiivisuus; migreeni; unettomuus; huimaus; ärtyisyys; epilepsia; muistinmenetyskohtaukset (yht. 92 havaittu); EI SUOSITELLA LAPSILLE, ei suositella raskaana olevlle naisilla; altistaa sikiön epämuodostumille
Asesulfaami K: (synteettinen kemikaali) on aiheuttanut keuhkokasvaimia, rintakasvaimia, leukemiaa, hengityselinsairauksia ja syöpää eläimillä.
myös diabeteslapsi. Sokerilliset käy vielä huonommin... maito ja vesi pääasiallisena janon sammuttajana kuitenkin.
Jos mehua tai limsaa täytyy saada, saa ne olla ihan reilusti sokerillisia.
Muutenkin perheessämme on ollut tänä vuonna ruokaremontti. Yritämme poistaa ruokavaliosta kirjaimen E joka ei ole ihmisravinnoksi kelpaavaa.
Jos mehua tai limsaa täytyy saada, saa ne olla ihan reilusti sokerillisia.
Muutenkin perheessämme on ollut tänä vuonna ruokaremontti. Yritämme poistaa ruokavaliosta kirjaimen E joka ei ole ihmisravinnoksi kelpaavaa.
Ihan järkevää, mutta e-koodeista täytyy kyllä vielä sanoa, että niiden joukossa on iso joukko ihan luontaisia ja jopa terveydelle suotuisia aineita esim jos ihan tuon metsässä kasvavan puolukan sisältö avattaisiin tuoteselosteeksi sisältäisi se esim puolukasta löytyy vettä, sokeria, kuitua, vitamiineja, kivennäisaineita, happoja (E 200, E 210), hyytelöimisaineita (E 440), väriaineita (E 160a, E 163) ja aromeja :) Mutta kolikon toisena puolena ovat tietenkin ne synteettiset aineet joita ei ihmisravintona mielestäni tulisi juuri käyttää
10
Mä en osta ikinä, kamalaa lisäainelitkua ja sikapahaakin
Ei näin väsyneenä pitäisi enää möllöttää koneella.. Mutta koen tämän asian niin tärkeäksi joten siksi nämä pikaiset sepustukset tänne kaikkine virheineen :)
10
siitä ettei lapsensa vain saa syödä mitään sokerista, sitten juottaa jotain sokeritonta trip-mehua.
Kyllä kai se oikea sokeri on parempaa kuin nuo keinotekoiset makeutusaineet.
Miksi ostaa sontaa kun voi ostaa laadukastakin, jonka maku tulee oikeista hedelmistä tai marjoista. Lapsen elimistö on vielä erityisen herkkä kaikelle keinotekoiselle. Nää onkin niitä ADHD-perheitä, joissa näitä käytetään. Tai sitten ihmetellään, että miksi lapsilla on vatsakipuja ja mitä milloinkin. Tai vain se, että kun lapsi pienestä asti oppii keinotekoisin makuihin, hän tottuu niihin eikä opi arvostamaan oikeita aitoja makuja. Miten raha voi mennä lapsen terveyden edelle?
Tyttö on jo murkku ja reikiä hampaissa 0!
Välillä ostan sitä koska on halvempaa kuin tuoremehu. Juodaan aamupalalla mehua.