Miten saada lapsi innostumaan englannin opiskelusta?
Pakottamalla ei tätä tapausta saa tekemään kunnolla mitään. Lahjonta (rahaa hyvistä koenumeroista) ei oikein tuota tulosta.
Muuten koulu menee ihan hyvin, tähän saakka enkun numerokin on ollut 8, mutta nyt seiskalla alkaa näyttää huonolta.
Olisko ideoita?
Kommentit (12)
Tietokonepelit. Niillä omat lapset on oppineet. Pelaavat muiden kanssa ympäri maailmaa ja puhuvat englantia.
Broidi oppi aksentin Taisteluplaneetta Galacticasta silloin 1980 luvulla. Isompana veljenä vähän sama, lisäksi sitten se saatanallinen rockenroll musiikki. Eli sarjoja ja musiikkia.
Meillä muut pojat on oppineet pelatessa. Tätä tapausta ei juurikaan pelit kiinnosta. Pyöräilee, kiertää frespeegolf ratoja, geokätköilee yms yms.
Olen yrittänyt kannustaa lukemaan/kuuntelemaan kirjoja englanniksi. En saa motvoitua
Olisko jotain oikeesti mielenkiintoista sovellusta jota voisi kokeilla?
Katsooko netistä jotakin ? Itse vaadin aikoinaan katselemaan englannin kielisinä videot sun muut jos halusi katsella vaikka kännykälläkin . Poika on ollut tyytyväinen .
Tykkääkö vaikka jostain animesta. Mun poikani katsoo enkuksi paljon kaikenlaisia tubetuksia ja animeita enkuksi. Osa niistä sellaisia, joissa kerrotaan jonkun Animen juonta ym. Tai olisko joku lempimusiikki tai esim lempiurheilulaji tai muu harrastus. Joku asia josta on kiinnostunut ja siitä youtubesta enkunkielisiä videoita.
Onko esim mitään urheiluidolia, josta kertovia tubetuksia voisi seurata?
Sarjakuvia englanninkielisillä teksteillä. Itse sain sukulaisen oppimaan perusenglantia sillä tavalla ja itsekin opin samalla niitä lukiessa. Kuvat auttavat ymmärtämään sanojen merkityksiä ja kieli on yleensä helppoa.
Meillä selvästi matkustelu on tuonut lapsille
motivaatiota.
Voisko olla lukihäiriö taustalla, itsellä oli lapsena ja ei onnistunut enkku, lukihäiriötä ei vielä silloin tunnettu...
Jos lapsi harrastaa jotakin, tilaa hänelle englanninkielinen lehti aiheesta.
Katsomaan lasta itseään kiinnostavia sarjoja ja leffoja englanniksi, myös ilman tekstityksiä. Samoin kiinnostavien kirjojen lukeminen englanniksi voisi olla ok. Jos mahdollista, lähtekää lomalle vaikka Britanniaan.