Miten erottaa narsistinen käytös ja narsismi?
Haluaisin erottaa nuo, vaikkakin molemmat ovat hirveää käytöstä.
Haluaisin erottaa ne sillä puolisoni välillä kouluttaa minua halveksivasti luennoiden kuinka minun pitäisi oppia/kehittyä, edes vähän.
Haluisin tietää onko se patologista (narsismi) vai onko käytös narsistista eli joku toivo muutoksesta on.
Miten erottaa parantumiskyvytön?
Kommentit (8)
Narsistin käytös on narsistista eli itserakasta. Jos sinusta joku käyttäytyy itserakkaalla tavalla, voisiko olla että et vain hyväksy sitä?
No varmaan ensin kertoisin sille miehelle miten paskaa, alentavaa ja loukkaavaa käytöksensä on. Jos ei muutu siitä huolimatta peli on selvä (=juokse.) Näin yksinkertaista.
Et kertonut yhtään miten reagoit näissä tilanteissa, ja miten mies on sinun reagoimisesi ottanut.
Kumpi siellä on tällä kertaa vuorossa,Tommi vaiko Mikki? Vaikka kuinka koitatte käyttää sosiaalista paimennusta en siltikään ilmaannu kummankaan luokse. Saatte jatkaa jatkossakin käteen tulemista. Niin ja Mikille. Kerta näet olemattomia ihmisiä niin ihmeessä hakeudu pikimmiten päivystykseen.
Kehity edes niin vähän että tajuat lähteä tuollaisesta suhteesta.
Toista ihmistä ei voi muuttaa muuta kuin itseään. Olen samaa mieltä että kehity lähtemällä pois.
Taidatte olla vain ihan eri maailmasta? Ja eri "aallonpituuksilla", siis koulutukset ja ajatusmaailma ovat ihan erilaiset?