Ootteko kokenut nuorena urheiluharrastuksessa valmennuspuolelta arveluttavaa käytöstä?
Olen paremmin jälkikäteen ja aikuisena tajunnut, että ollessani 9-13-vuotiaana yleisurheiluharrastuksessa erään silloin noin 40-vuotiaan ohjaajan/apuvalmentajan suhtautuminen oli kummallista ja arveluttavaa. Keskustelut hänen kanssaan ja katseet häneltä oli hämmentäviä. Venyttelyjä avustaessaan kosketukset häneltä oli jotenkin vääränoloisia. Valitsi minut usein ohjattavakseen/autettavakseen. Hän oli pikkukaupungin silmäätekeviin perheisiin kuuluva.
Kommentit (14)
En ole kokenut, mutta tuo sinun juttusi kuulostaa siltä, että hyvin lähellä sallitun rajaa on menty.
On kyllä jo tuontyyppisenä väärin lasta kohtaan.
Lapsilla/nuorilla häpeä ja itsensä syyttäminen sekä pelko siitä, että jotenkin reagoi yli & raportoi turhasta, estää kertomasta asiasta.
Vierailija kirjoitti:
Annan valkulle käsihoitoja.
Miksi?
Ap on aina ollut niin ruma että ei siitä kukaan ole ollut kiinnostunut.
En ole mutta valmentaja paneskeli yhden meidän pelaajan kanssa.
Itse en ole kokenut koskaan onneksi ja kaikki valmentajani ovat olleet minulle asiallisia aina.
Eräästä samoissa piireissä pyörivästä valmentajasta paljastui jotain epäasiallisia juttuja. Itseäni tämä henkilö ei koskaan valmentanut, mutta kavereita valmensi.
Vierailija kirjoitti:
En ole mutta valmentaja paneskeli yhden meidän pelaajan kanssa.
Hyi, olkoon. Tälläisiä tapauksia on liian paljon.
Toivottavasti vie oikeuteen.
Suomessa on suojaikäraja, joka on nykyään 18 vuotta. Eli valmentaja on automaattisesti syyllistynyt rikokseen jos asian viette oikeuteen.
Vierailija kirjoitti:
Ap on aina ollut niin ruma että ei siitä kukaan ole ollut kiinnostunut.
Sinusta puhumattakaan. Ihmisillä on ulkoista, että sisäistä kauneutta ja sisäisesti olet rumempi kuin vanha hiiri!
En ikinä antaisi tytärtäni miehen valmennettavaksi.
Onneksi hänellä sentään on naisvalmentaja.
En oo, mutta ystäväni on. Kertonut mulle vasta aikuisena asiasta. Oltiin samassa urheiluharrastuksessa.
En koskaan kertonut asiasta vanhemmilleni tai kenelle muullekaan. Onneksi kohtelu ei mennyt tuosta vielä vakavammaksi. -ap