MIKSI joihinkin (70-luvun) kerrostaloihin on tehty parveke makuuhuoneeseen?
Olen itsekin asunut kolmessa tälläisessä,70-luvun talossa.Siis eikö parveke kuuluisi olohuoneeseen tai keittiöön?
Kommentit (10)
Meillä on parveke makkarista, sinne on kiva heittää vuodevaatteet tuuelttumaan. Rivari...
Jos lähtee ostamaan uutta kerrostalo huoneistoa, niin on kyllä valinnavaraa onko se parveke olohuoneessa vai makuuhuoneessa. Ei siis ole pelkkä 70-luvun ilmiö.
Ihmiset käytää parvektta eri tarkoituksiin. Ei kaikki syö siellä. Jotkut käyttää vain vaatteiden tuuletukseen parveketta ja tällöin se on kiva makuuhuoneessa.
Pari tulee kuitenkin mieleen, joissa on myöhemmin muutettu huonejärjestystä ja alkuperäinen olohuone on makuuhuone ja parvekkeelle kulku sieltä.
Ehkä noissa taloissa on jostain syystä ollut tarpeellista saada parvekkeet tuolle puolelle taloa, mutta olohuonetta ei ole saatu helposti sinne. Joten tehty kompromissi. Ja noihin aikoihin on ollut tärkeää saada asuntoja rakennettua paljon nopeasti ja kaikki on mennyt kaupaksi kuitenkin, joten ei ole kannattanut alkaa tehdä monimutkaisemmin, jotta saataisiin parveke järkevämpään paikkaan. Tai sitten se on vaan ollut arkkitehdistä muuten hieno ajatus.
olkkarissa. Olkkarin puoli on sitten sellanen paraatipuoli ja makkarin vaatteiden tuuletus + kuivaus -partsi ja lapsen nukutus. Toimii hienosti, en valita.
ja siinä on parveke toisen makuuhuoneen yhteydessä. Ei siis ole pääsyä parvekkeelle keittiöstä tai olkkarista. Meillä on 60-luvun talossa parveke olkkarin yhteydessä ja se on minusta järkevin ja toimivin ratkaisu.
Jos makkari on sillä puolella taloa, johon paistaa eniten aurinko ja olohuone on ns. pimeällä puolella, ehkä arkkitehti on ajatellut, että jos parveke on makkarin yhteydessä, saavat edes siellä sitten ottaa aurinkoa :-)
mä oon käynyt sellaisissa asunnoissa, joissa olohuone ja makkari on vierekkäiset huoneet, eli ei pitäisi olla ilmansuunnista kiinni??
ei? Tehdäänhän nykyisinkin omakotitaloja ja kerrostalojakin joisa parvekkeelle pääsee makuuhuoneesta, joissakin jopa pesuhuoneesta (se ei ole oma suosikkini).
Jos parveke ei ole mikään hieno ja iso, niin sama kai se on mistä sinne tuuletusparvekkeelle pääsee, ja jos ne olohuoneen ja keittiön ikkunasuunnat on huonot, niin ei sinne kannata parvekettakin vielä rakentaa. Kaikki asunnot eivät kerrostaloissa ole niin, että olohuone on sinne parhaaseen suuntaan, makuuhuone voi olla rauhallisempaan pihan suuntaan ja parvekekin sitten sinne päin.
Sitten on vielä kaavamääräykset ym. jotka vaativat, että kaikkien asuntojen parvekkeet ovat tiettyyn suuntaa, tietyn matkan päässä kadun kulmasta ym.
mutta asun sellaisessa asunnossa, jossa partsi on makkarin yhteydessä. Olkkari on pohjoiseen, makkari etelään ja ilman partsia sinne paahtaisi aurinko. Meillä on partsilasit ja verhot. Helteisinä kesäöinä ikkunan räppänä ei paljon helpotusta suo, mutta partsin ovi ja lasit auki ja johan ilma kiertää. Mun mies myös nukkuu partsilla kesäisin retkisängyssä. Jos haluaa kuivata pyykkiä partsilla, niin vaikka ne pyykit ei naapuriin näy, niin sun olkkarin ikkunasta ne näkyisi sisälle - kiva kun tulee vieraita?
yksiöissä ja kaksioissa olisi ihan ok.Ap