Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Aion osallistua viikonloppuna elämäni ensimmäiseen juoksutapahtumaan. Mitä huomioida?

Vierailija
14.08.2023 |

Aloitin juoksu/hölkkäharrastuksen toukokuun lopussa ja aion nyt viikonloppuna juosta kympin BMW Helsinki Marathonissa. Kun aloitin, jaksoin hikisesti hölkätä noin 4km. Nyt jaksoin jo juosta kympin 1h10min. Minulla ei ole mitään aiempaa juoksutaustaa, joten olen jo nyt itsestäni tosi ylpeä.

Mitä kannattaisi ottaa huomioon tulevaa juoksutapahtumaa ajatellen? Mitä syödä ennen kisaa ja miten valmistautua? Ajattelin juosta vielä yhden lenkin ennen kisaa, ehkä keskiviikkona.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
14.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvää kisaa! Kannattaa lähteä rauhallisesti matkaan ja kiriä lopussa jos jaksat.

Vierailija
2/7 |
14.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä ainakaan juo matkalla energiajuomaa jos et ole tottunut siihen. Saattaa tulla ripsat muuten pöksyyn.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
14.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä osallistuin ekaan tapahtumaani eli hcr:n tänä vuonna ja hyvin meni!

Keräsin voimia koko viikon treenaamalla tosi kevyesti, kaksi päivää ennen taisin hölkätä pari km jollain 120-sykkeillä. 

Taisin syödä tonnikalasubin kolme tuntia ennen starttia ja sitten kun menin olympiastadionille siellä jaettiin appelsiinijaffoja (joissa hieman oikeaa appelsiinimehua), niin join sen n. kolmen vartin aikana niin että vedin viimeiset hörpyt n. 15-20min ennen starttia. Juoksin koko ajan vessassa ja yritin tiristää kaikki mahdolliset ulos ettei tulisi vessahätä kesken juoksua. 

Startissa innostuin juoksemaan paljon suunnittelemaani nopeammin. Annoin vaan mennä kunnes hieman väsähdin, mutta jaksoin jatkaa loppuun asti ja aikani oli lopulta parempi kuin olin osannut odottaa. Vessahätä ei onneksi tullut. Join urheilujuomaa kaikilla tankkauspisteillä. Myös suolakurkku toimi. 

Mukavaa juoksua!

Vierailija
4/7 |
14.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huolehdi että tupakat riittää

Vierailija
5/7 |
14.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katso pari Uunoa niin oikea tyyli löytyy. Onnea kisaan!

Vierailija
6/7 |
14.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taateleita taskuun ja vettä pulloon, pakkaseen laitat valmiiksi kääreeksi kelpaavaa ja mobilatia ostat ja pistät sängyn viereen. Muista, että tärkeintä ei ole voitto vaan jalo kilpailu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
14.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vika lenkki keskiviikkona on ok. Itse teen torstaina. Perjantaina koeta säästellä jalkoja, älä seiso pitkiä aikoja tai kävele pitkiä matkoja. Syö lauantaina aamulla kevyt aamupala, jonka tiedät sopivan vatsallesi. Älä kokeile mitään uutta ruokaa, juomaa tai varusteita. Tunti on niin lyhyt aika, ettet tarvitse mitään lisäenergiaa tai nestettä itse juoksun aikana. Vettä voit vähän kulauttaa, jos siltä tuntuu.

Ja tietysti tärkeimpänä neuvona - pidä hauskaa! 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä yksi