Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kolmas lapsi vai ero vai lapsi ja ero?

Pohd
13.08.2023 |

Taustat : pitkä liitto takana ja alakoulussa olevat lapset. Haaveissa kolmas lapsi, jonka molemmat haluaa.
Puoliso on osallistuva isä ollut (yli 1v lapsille) ja etenkin nyt isompien lasten kanssa tekee paljon ja on läheinen. Laittaa lapset lähes kaikessa etusijalle ja on siis hyvä, luotettava, huolehtiva, turvallinen, aktiivinen ja rakastava isä. Panostaa siihen, että ehtii lasten kanssa tehdä ja mennä. Käy töissä ja siis huolehtii siinä mielessä resursseista. Eli kaikin puolin lasten kannalta hyvä vanhempi.

Sitten oma pohdintani. Yhteys meillä puolisoina on ollut katkolla jo useita vuosia. Olen kokenut hyvin yksinäistä vanhemmuutta ja yleensäkin itseni yksinäiseksi parisuhteessa. Suuri osa keskusteluyrityksistä johtaa riitaan p puolison loukkaantuessa/ottaessa hyvin usein sanomani asiat kritiikkinä. Ja näin tuntiessaan alkaa käyttäytyä ilkeästi ja törkeästi (kun menee tunteisiin).
Ymmärrän sen, että kun menee tunteiaiin ja on temperamenttinen - silloin tulee sanottua kaikenlaista, mutta paljon voi korjata ja rakentaa käymällä asiat läpi myöhemmin.
Olen vuosia puhunut siitä korjaavasta keskustelusta, joka pitäisi käydä näiden tunnekuohujen jälkeen ja ottaa vastuu omasta toiminnasta ja sanoista, mutta se ei onnistu. Riidat ja syyttely alkaa ja jään yksin vastuuseen vuorovaikutuksen onnistumisesta.

Olen epätoivoinen, sillä moni asia selviäisi, jos voisimme keskustella niistä jälkikäteen ja oppia tilanteista ja käydä korjaavaa keskustelua ja löytää yhteisymmärrys. Mutta mies ei tähän vaan jostain syystä useimmiten pysty/kykene?
Hän on opetellut nyt puhumaan tunteistaan ja kertoo hyvin yksityiskohtaisesti kaikki ilkeät ja ikävät ajatukset minusta ja perustelee sillä, että hän tuntee näin ja hänen tunteet on totta hänelle.
Mutta sitten se jälkikäteen asian käsittely jää jossa ottaisi vastuun tunteistaan.

Olen ottanut varmasti liikaa vastuuta tässä halutessani saada suhteen toimimaan, mutta mietin nyt, että toimisiko tämä vaan paremmin Kumppanuusvanhemmuussuhteena?
Jäisikö siinä vähemmällä riidat, kun lasten asioista on huomattavasti helpompi sopia ja niistä olemme samalla linjalla pitkälti ja lapset ovat erittäin tärkeitä molemmille.

Haluaisin vielä kolmannen lapsen. Olisi helpompi jos lapsi olisi täyssisarus vanhemmille lapsille, mutta tässä suhteessa jään naisena ja ihmisenä aivan syrjään. Tässä suhteessa olen vain äiti, mutta äitiys on minulle tärkeä.

Onko kenelläkään vastaavasta kokemusta ja miten päädyit toimimaan? Kannattiko?
Ja niin, ikää on sen verran että en ehkä ehtisi uudessa suhteessa enää saamaan lapsia tai ainakin pitäisi edetä nopeasti.
Mitä tässä oikein tekisi?
Onko ajatuksia?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
13.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menkää terapiaan. Ulkopuolisen on mahdotonta auttaa näiden tietojen varassa.

Vierailija
2/10 |
13.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hoitakaa nykyiset lapsenne ja lopettakaa turhasta jauhaminen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
13.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei lasta jos tilanne on tuo.

Vierailija
4/10 |
13.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älkää nyt tehkö kolmatta lasta suhteeseen, jossa mietitään jo eroakin. Enpä ole hölmömpää kuullut.

Vierailija
5/10 |
13.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

L O L 🤣🤣🤣🤣🤣

Vierailija
6/10 |
13.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipahan taas semmosta höpön höpön tarinaa......

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
13.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Lapsi ei ole rakoilevan liiton liima."

Vierailija
8/10 |
13.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä tässä oikein tekisi 🤣🤣🤣🤣

Kysytään,salli mun nauraa.

Oli niin typerä provo että en ole vähään aikaan lukenutkaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
13.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poistoon joutaisi.

Vierailija
10/10 |
13.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Naisena varmaan eroasin, jos minulta vaadittaisiin jotain korjaavia keskusteluita tms. naistenlehti "psykologiaa". Haluat, että mies kertoo tunteistaan, niin sitten kun hän kertoo niistä, niin sekin on sitten väärin, kun ne tunteet ei sovikaan sinulle? Vaan mitä tarkoittaa, että miehen tulisi ottaa vastuu tunteistaan? 

No kolmatta en nyt tekisi. Enk nyt eroasi sen takia, kun mies kertoo tunteistaan, jos kerran näin olet halunnut hänen tekevän. Tehkää jotain kivaa yhdessä perheenä, äläkä mieti mitään vuorovaikutusta.. Enemmän tekemistä, vähemmän puhumista.