Minkälainen prosessi häätö on? Milloin se alkaa ja kuinka kauan kestää?
Ollaan nyt tiukassa tilanteessa, ja mietin, että miten se häätö menee? Vuokra-asunnosta on kyse. Kuinka monta vuokraa voi jättää maksamatta ennenkuin häätö alkaa?
Kommentit (15)
Arvostan kyllä tuollaista asennetta.
Ota yhteyttä vuokralaisten keskusliittoon. Miksi ne vuokrat ovat maksamatta.
Työssä vähennettiin tunteja.
Lisätunnit ovat PK-seudulla niin kaukana, etten ehtisi kuin istua 1,5 tuntia julkisissa, tehdä 4 tuntia tiskarin hommia ja sitten sama tuntimäärä kotiin.
Lapset asuvat kotona, mutta ovat jo 18 ja 19.
Toinen on HOAS:in jonossa, mutta sieltä ei kuulu mitään.
Vierailija kirjoitti:
Arvostan kyllä tuollaista asennetta.
Kiitos.
Ellei ollut sarkasmia.
Sarkasmi on juuri se, mitä emme nyt kestä.
Häädön hakeminen oikeuden kautta kestää aivan liian kauan, ennenkuin saa ne paskat vuokralaiset pihalle. Usein menee just niin, että joutuu itse kyselemään miksi vuokraa ei ole maksettu, kun limanuljaskat ei ota itse yhteyttä ja kerro vuokranmaksu ongelmista. Ulosheitto oikeus pitäisi olla vuokran antajan puolelta 1 kuukausi, ja sen jälkeen pitää saada pistää vuokralaisen tavarat pihalle jos ei saa järjellistä maksu suunnitelmaa nenän eteen.
On enempi kuin riittävästi kokemusta tästä asiasta.
Häädön miettimisen sijaan kannattaa olle yhteydessä vuokranantajaan ja keskustella olisiko asiassa joustonvaraa. Lisäksi kannattaa selvittää, onko teillä oikeuksia tukiin.
Voin kertoa, että et halua hommata itsellesi häätöä. Siitä seuraa myös maksuhäiriömerkitä ja jatkossa asunnon saaminen on käytännössä mahdotonta, kun näkyy että sinulla on maksuhäiriöitä vuokrien osalta.
Riippuu vuokranantajasta. Rittää että on yksikin vuokra rästissä, jos se on jatkuvasti tilanne että maksatte vuokran myöhässä. 3 myöhästynyttä vuokranmaksua riittää, ei tarvitse olla kaikkien enää edes pystyssä.
Käytännössä voi mennä joku pari kuukautta ennen kuin kirjaimellisesti joutuu muuttamaan. tilanteet voi vaihdella. Etsi virallista tietoa aiheesta. Yritä neuvotella jotain vuokranantajan kanssa, jos vaikka voisitte maksaa edes jotain ja loput myöhemmin. Häätö on vihoviimeinen asia, en suosittele. Saako seurakunnan diakoniasta rahatukea muihin kuluihin?
Vierailija kirjoitti:
Riippuu tilanteesta ja vuokranantajasta. Kannattaa aina pitää puheyhteys ja kertoa tilanne ja neuvotella. Häätö sinällään on pikainen prosessi. Tavarasi kannetaan ulos.
Tavaroita ei kanneta ulos, jos itse muuttaa asunnosta pois ihan tavalliseen tapaan, itse hankittu muuttoauto ja kantajat jne.
Mitä enemmän jätät vuokria rästiin ilman yhteydenottoa, niin sitä varmemmin tulet päätymään kadulle, ulosottoon ja tulevien asuntojen saaminen on lähes mahdotonta. Ehkä pääset kaupungin vuokra-asuntoon mutta turha kuvitella että olisi hyvämaineiselta alueelta.
Miten 12kk määräaikaisella kuntoutustuella olevat hoitavat vuokra-asiansa sen 8-10 viikon käsittelyn aikana, jolloin ei ole mitään tuloja? Vuokrathan saa maksettua takautuvasti takaisin, mutta suostuuko tähän varsinkaan nuo isommat vuokrayhtiöt? Yksityisen kanssa sai aikaisemmin sovittua.
3 täysi-ikäistä ihmistä edes yhdessä ei saa maksettua kuukausittain vuokraa...
Kyllä kolmen palkalla luulisi jo yhden kämpän maksut maksavan. Lainaa lapsien kesätyörahoista ja maksat takaisin kun jää enemmän käteen (yksi muuttaa pois).
Riippuu tilanteesta ja vuokranantajasta. Kannattaa aina pitää puheyhteys ja kertoa tilanne ja neuvotella. Häätö sinällään on pikainen prosessi. Tavarasi kannetaan ulos.