Jos et voisi muuttaa seurustelukumppanin luo
Eikä hänkään sinun luo, ottaisitteko riskin ja muuttaisitte yhteen?
Riski siis, että molemmilla tällä hetkellä yhdelle henkilölle ideaalinen koti. Jos yhteiselo ei toimi, kumpikin on menettänyt hyvän asunnon.
Kommentit (8)
En. Tulisi katkeruus jos kävisi huonosti.
En, koska minulla tosiaan on omistusasunto, mutta tähänkään ei mahdu kahta ihmistä asumaan. Olisi aikamoinen homma joko ensin laittaa tämä vuokralle tai myydä , kun kuitenkin todennäköisesti siitä yhteisasumisessa ei tulisi kovin pitkäaikaista .
No, jos mahdollisen eron tullessa huolettaa ajatus kämpän eikä sen toisen ihmisen menettämisestä, niin ei ole mikään kummoinen suhde viritteillä.
Jos on oltu yhdessä esim. yli kaksi vuotta, niin sitten voi alkaa etsiä asuntoa, jos suhde sillä tasolla, mutta olen asunut yksin 14 vuotta, eivätkä suhteeni ole edenneet siihen pisteeseen että asiaa olisi tarvinnut harkita - vaikka olen ollut vuokrallakin, eikä ole ollut omistusasunnon myynnistä stressiä. Nykyisin vielä korkeampi kynnys muuttaa, mutta asuntooni kyllä mahtuisi toinen ihminen.
Olen vähän kateellinen pareille jotka haluavat niin paljon olla yhdessä, että etsivät yhteistä asuntoa. Mutta samaan aikaan säälittää lukuisat onnettomat suhteet, joissa pysytään kun asunnosta eroon pääseminen on hankalaa.
Aloituksen skenaariossa ajattelisin että jos haluaisin asua toisen kanssa vaikka perslävessä, kunhan saa olla yhdessä, niin sitten olisi aika etsiä yhteinen asunto.
Aloittaja, ihan perussääntö näissä on että koskaan ei muuteta jommankumman luo vaan aina asuntoo jossa kumpikaan ei ole asunut ennen. Jos muuttaa toisen luo,muuttaa toisen reviirille ja on aina altavastaaja.
Luulis ny maalaisjärjenkin näin sanovan.
Laittaisin oman kämpän vuokralle tietenkin.
En.