Haluan että olisi jo pian iltaisin pimeää, en jaksa yhtään tätä jatkuvaa valoisuutta
Kommentit (13)
Kyllä se etelän malli on parempi, jossa aurinkoa on mutta kohtuudella. Samettinen etelän pimeys laskeutuu iltaisin kuin veitsellä leikaten ja rauhoittaa.
Ei helvetti teitä säästä/pimeästä/valoisuudesta ruikuttajia
Ihan pian on. Isäni syntymäpäivä oli 25.7 ja silloin jo illat alkoivat pimetä meilläkin keskisessä Suomessa, varsinkin pilvisellä säällä.
Ja laulussakin lauletaan " Nyt on jo pimeää, huomenna vaihtuu elokuuksi".
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Sama täällä. Rakastan pimeyttä.
Tiesitkö että voit helpottaa oloasi jo tänään oman käden kautta. Veitset, puukot, jopa särkylääkkeet ovat ystäviäsi. Kokeile!
Sen takia että rakastan pimeyttä? Wtf!?
Oikein odotan syksyä ja jopa talvea.
Nyt koko ajan turhan lämmintä ja valoisaa.
Joo on pimennysverho makkarissa mutta ei se ole sama asia kuin ihanat pimeät syysillat.
Näin kesällä kakarat kirkuu ulkona aikaisesta aamusta myöhäiseen iltaan ja sytytysnesteen lemu leijuu sisälle kun eräät järjenjättiläiset grillaa.
Talvella on paljon rauhallisempaa.
Ja ihanan viileää, saa nukuttuakin paljon paremmin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Sama täällä. Rakastan pimeyttä.
Tiesitkö että voit helpottaa oloasi jo tänään oman käden kautta. Veitset, puukot, jopa särkylääkkeet ovat ystäviäsi. Kokeile!
Sinäpä olet oikein malliesimerkki siitä miten 24/7 valoisuus tekee ihmisen iloiseksi ja onnelliseksi....
Olis vaan ollut talviaika. Tänäänkin myöhästyin tärkeästä tilanteesta kesäajan takia. Kidutusta tuollainen kellojen siirto.
Huomenna alkaa ravustuskausi niin viikossa alkaa tulla kauan kaivattua pimeää. Kesä on muuten kiva mutta jatkuva valoisuus vähän häiritsee. Makuuhuoneessa mulla on ollut jo vuosia pimennysverhot.
ENkä minä jaksa sinua ilmiannettu