Vihreiden netinen kansanedustaja aiheuttamassa valtiolle useiden miljoonien tappion
Entisen kansanedustaja Antero Vartian päästökompensaatiota tarjoavaa yritystä Compensation Operations oy on hakeutunut konkurssiin. Konkurssihakemus tehtiin perjantaina.
Business Finland myönsi yritykselle vuonna 2019 seitsemän miljoonan euron pääomalainan, jonka kymmenen vuoden maksu-ajasta viisi olivat lyhennysvapaita. Nykytilanteessa yrityksellä ei ole vakuuskelpoista omaisuutta ja se on tappiollinen, joten se ei pysty saamaan lisää lainaa.
Konkurssin myötä Business Finland tulee suurella todennäköisyydellä menettämään lainaamansa varat.
Kommentit (5)
Kansanedustajan firma, joka ei valmista mitään, ei tuota mitään. Siis huuhaa saa veronmaksajilta verotettuja rahoja seitsemän miljoonaa. Suoraan voi todeta, että Business Finland lahjoitti seitsemän miljoonaa euroa. Hävettääkö ketään? Hävettääkö miljoonien ottajaa tai Business Finlandin johtoa? Firma näkyy sijaitsevan kansanedustajan kotona. Ei ole edes toimitilasta kuluja. Jonnekin seitsemän miljoonaa on kuitenkin laitettu firman kassasta.
Business Finland on tehnyt aivan väärät luottoriskianalyysit ja päätökset. Ei varmaan ainoa laatuaan.
Pikkufirma ei noilla markkinoilla pärjää, olisin voinut suoraan sanoa.
Onko ne Business Finlandin ns. asiantuntijat samaa porukkaa kuin Fortumin riskienhallintaosastolla. Taitaa olla.
Tyypillinen vihreä valtiotalouden kuppaaja.