Lähteäkö 3,5-vuotiaan kanssa 10 h lennolle klo 17 vai 24 maissa?
Kommentit (20)
lapsi olisi alku matkan vielä virkeä ja kiinnostunut ja sitten nukahtaisi, ainakin meillä tekisi niin.
Klo 24 olisi jo yliväsynyt ja turhautunut odotuksesta.
lapsi olisi alku matkan vielä virkeä ja kiinnostunut ja sitten nukahtaisi, ainakin meillä tekisi niin.
Klo 24 olisi jo yliväsynyt ja turhautunut odotuksesta.
tuo myöhäisempi lähtö olisi edullisempi.
ap
Lapsi on silloin pirteä ja selviätte lähtöselvityksistä yms todennäköisesti ilman kiukkua. Koneessa sitten lapsi syö iltapalan ja nukahtaa sitten jossakin välissä koneeseen. Parhaimmassa tapauksessa nukkuu sitten koko loppumatkan.
klo 24 on epäinhimillinen aika aikuisellekin. Miten ihmeessä te saisitte lapset pysymään hereillä siihen saakka. Todennäköisesti lapsi vaan kiukuttelisi väsymystään.
Ei tarvitsisi koneesta repiä nukkuvaa lasta aamuyöllä.
tuo myöhäisempi lähtö olisi edullisempi.
ap
Ei tarvitsisi koneesta repiä nukkuvaa lasta aamuyöllä.
Minä lähtisin tietenkin klo 24.
Oman kokemuksen mukaan lapsi ei välttämättä nukahda koneessa "normaalin" aikataulun mukaisesti. Eli pahimmassa tapauksessa hän valvoo itsensä yliväsyneeksi ja siitä voi tulla lennolla ongelmia. Ja hän on klo 17 niin pirteä, että koneessa häntä saa koko ajan olla viihdyttämässä. Riippuu toki lapsen luonteesta ja siitä onko hän ennen matkustanut lentokoneella.
Jos otatte tuon myöhemmän ajan niin lapsi on niin väsynyt koneen lähtiessä, että hän varmasti nukahtaa suhteellisen pian. Ja jos hän on lähtöiltana kovin väsynyt voi hän ottaa nokkaunet ennen kentälle lähtöä. Tai sitten hän voi nukkua matkalla kentälle, riippuen sen pituudesta.
Lähtisin myöhäisemmällä. Nukkuisi koko matkan...
Kokeiltu on 1,5 vuotiaiden kaksosten kanssa.
tai sitten se riippuu siitä monelta lento olisi perillä ja katsoisin myös sen paluulennon jos se riippuu tästä menolennosta.
Mielestäni kumpikaan ei ole ihan huono vaihtoehto menolennoksi.
Ja jos hintaero on huomattava valitsisin sen perusteella.
Me ollaan matkattu lapsen kanssa joka vuosi myös pitkiä lentoja ja aina se lapsi on nukkunut koneessa.
paljon, ainoastaan aivan pienenä vauvana matkat menivät mukavasti. Viimeksi taisimme lähteä juuri tuolla aikaisemmalla ja kävi niin, että lapsi riekkui itsensä väsyneeksi ja nukahti vasta joskus aivan pikkutunneilla pariksi pätkäksi. Ei oikein saa nukuttua siinä tuolissa. Perillä pari päivää meni toipuessa ja sitten sairastui kaiken päälle.
Pohdin myös paluun ajankohtaa, olemme aina palanneet puolen yön koneella, mutta nyt mietin aamua, yhdeksän lähtöä. olisipa ainakin nukkunut sitten, eikä ihan heti väsähtäisi (jos ei kumminkaan sitten nuku).
ap
vaihtoehdot ja kaikki on olleet ihan ok. Riippuu niin paljon lapsesta. Meillä on hyväuninen ja rauhallinen lapsi, joka ei yleensä saa sen kummempia rykäreitä väsyneenäkään. Molemmissa vaihtoehdoissa on puolensa. Joskus ollaan lennetty Thaimaahan ihan päivälennolla ja se oli itselleni kaikkein mukavin vaihtoehto, kun ei itselle tule sitä inhaa pöhnä oloa. Mutta lapsi siis ei ole ollut moksiskaan mistään näistä vaihtoehdoista, kaikki on käynyt.
on väsynyt ja pahaolokin vaivaa... mietin myös päivälentoa juuri oman jaksamisen vuoksi.
Kiitos taas!
ap
..lapsi kerran nukkuu huonosti koneessa ja saattaa olla siellä levoton niin menkään ihmeessä klo 24 koneella! Paremminhan se matka menee mitä enemmän lapsi sen aikana nukkuu!
ja se oli hyvä ajatellen sitä aikaeroa siellä perillä.
Olimme paikallista aikaa kello 22.00 nukkumassa hotellihuoneessa.
Aamulla pirteänä, lomapäivä ei mennyt hukkaan.
Koneen lähtemisen odottaminen on tietty rankempaa myöhemmässä mutta palkitsee siinä että kun vihdoin pääsee koneeseen on todennäköistä että lapsi saattaa nukkua koko lennon. Me asumme Thaimaassa ja lennämme helsinki Bangkok väliä paljon. Joka kerta sama juttu, lapset nukahtavat nousussa ja heräävät kun aamiaista tarjoillaan. Meillä tietty se että lapset ovat tottuneet pitkiin lentoihin ja tietävät että koneessa sitten nukutaan.
Lapsien iät on molemmin puolin ap:n lasta ja sanoisin että päivällä päikkäreille/lepohetki ja sitten koittaa pitää hereillä koneen lähtöön asti.
itse menisin edullisemmalla. Meillä on matkustettu muksujen kanssa kymmeniä lentoja (vauvasta 10 vuotiaaseen), usein yhteensuuntaan reissuun menee n.22-24 tuntia useammalla lentokoneella.
Eipä tunnu olevan mitään väliä mitä kautta ja mitä lentoja on valittu. Aina on mennyt paljon paremmin kuin olen etukäteen pelännyt. Tilanne on kuitenkin niin normaalista poikkeava lapselle, että eipä sitä juuri etukäteen osaa ennäkoida miten kaikki sujuu. Varmuudeksi vaan varavaatteet käsimtakatavaroihin ja hyvää naposteltavaa sekä kivoja UUSIA pikkutekemisiä. Hyvin se menee!
mä lähtisin klo 24.
Meidän ipana valvoo helposti puoleenyöhön jos ovat nukkuneet päikkärit. Koneessa nukahtaisivat noin tunnin kuluessa noususuta ja nukkuisivat meilekin laskuun saakka.
Itse valitsisin aikaisemman ihan unien takia. Kukaan ei kestäisi huutoa jos lento lähtisi vasta 24. Nukkuminen lentokentällä/matkalla lentokentälle ei onnistuisi... Tulisi vaan kiukkuisemmaksi. Lisäksi aikaisemmassa lennossa lapsi saisi tutstua oneeseen ja käy sitten nukkumaan jossain vaiheessa.