Kuina pitkään lapsenne on nukkunut 2 päiväunet?
ja kun alkoi nukkua yhdet, niin moneltako herää/heräsi aamulla?
Kommentit (8)
heräsivät n. klo 8 ja päikkärit olivat sitten ennen kahtatoista, sen jälkeen kun oltiin syöty.
näin x3
nukkuu välillä kahdet ja välillä vain yhdet päikkärit.
En oikein tiedä kuinka alkaisin siirtämään yksiin uniin kun on huono nukkumaan öisin. Menee klo 20 yöunille. saattaa herätä 1-7 kertaa öisin. (useimmiten n. 4 kertaa) ja aamulla klo 6-7 ylös. Eihän tuo jaksa olla hereillä 12 saakka, jos herää noin aikaisin.
Onko ketään, jolla ollut samanlainen tilanne? Kuinka olette saaneet unet "tasaantumaan"?
Herää 7aikaan ja päiväunet klo 11 kestoltaan noin kaksi tuntia. Nukkumaan klo 20.
Herää aamulla 7.30 -8.30 ja päikkäreille menee 11.30.
Kohta 7 kk vauva. Herää aamulla klo 8:30-9:30, jos nukkuu 4-5,5 tuntia päikkäreitä nukkuu usein vaan yhdet. Joskus aamupäivällä parin tunnin ja iltapäivällä parin tunnin unet. Nukahtaa yöunille klo 22-23.
Alkoi nukkua yhdet päikkärit 8 kk iässä. Herääsi aamulla klo 8 ja päikkärit klo 12 alkaen. Illalla klo 20-21 välilä nukkumaan. On ollut mun mielestä vähäuninen lapsi aina.
Alkoi nukkua yhdet päikkärit 8 kk iässä. Herääsi aamulla klo 8 ja päikkärit klo 12 alkaen. Illalla klo 20-21 välilä nukkumaan. On ollut mun mielestä vähäuninen lapsi aina.
Nukahtaa illalla klo 22-23, herää aamulla klo 7-9 välillä, nukkuu päivän aikana 2-3 päikkärit (ekat 1,5 tuntia, tokat 0,5-1 tuntia, mahdolliset kolmannet vajaat 0,5 tuntia). Ikää vauvalla lähes 7 kk.
Heräsivät aamulla noin 07.30-08.00 niinkuin ennenkin ja niinkuin vieläkin (ovat nyt 2v ja 4v). Päiväunet oli ensin kummallakin n. 10-12 ja 13.30-15.30 ja sitten n. 13-16. Nyt 14-16, paitsi vanhempi jättää kahdet päikkärit väliin.