Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Peljonko elatustukea kun,

01.09.2007 |

etävanhemman tulot noin 2500¿/kk brutto ja elätettävänä lisäksi kaksi lasta jotka asuvat hänen ja äitinsä kanssa (joka todella hyvä tuloinen).



Minä asun yksin poikamme kanssa ja tuloina ainostaan hoitotuki ja hoitolisä eli yhteensä noin 400¿ ja lapsilisä tietenkin n.130¿.



Haluasinin nyt tietää mikä summa on sellainen kohtuullinen mitä voin ehdottaa. Tuntuu kuitenkin että se olisi enemmän kuin se minimi?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä etäisä tienaa reilut 3000¿/kk ja minä lähihuoltaja-äiti elätän kahta pientä lastamme vielä vuoden verran kotihoidontuella. Tuloni luonnollisesti paranevat kun menen takaisin töihin kun kuopus täyttää 3 vuotta, mutta toisaalta lasten menot kasvavat kun ikää karttuu.



Lastenvalvojat osaavat varmasti suositella jotain summaa,heillähän on jonkunlainen laskentakaavio asiaan liittyen.

2/4 |
18.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

176 euroa /KK. Lastenvalvojan mielestä oikeampi summa olisi 220-250 euroa. Eli mainitsemillasi tuloilla, tosin huomioon ottaen muut lapset pyytäisin vähintään 200 euroa/kk.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyvä saada tietää että olin siis oikeilla jäljillä ajettelin juuri että jotain 200-220¿ voisi yrittää pyytää ja jos isä ei sitten siihen suostu, saa lastenvalvoja laskea summa. Siksi halusin teidän kokemuksia että en ihan tee itseäni ihan naurunalaiseksi, jos ajattelemani summa olisikin ollut ihan liian korkea.

Vierailija
4/4 |
19.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ex tienaa tuon samaisen verran ja elatusta 250¿.. indeksiinhän tuo elatusmaksu on sidottu.. ja lastenvalvoja laskee omien laskelmiensa mukaan maksun, jos ette ole sitä etukäteen päättäneet.