Jos suomessa olisi moniavioisuus sallittua
niin luuetko että miehelläsi olisi monta vaimoa? Tai tasa-arvon nimissä sinulla monta aviomiestä?
Kommentit (5)
asumasta avioliitonomaisissa olosuhteissa vaikka tusinan ihmisen kanssa, en näe mitään syytä miksi juuri useammaan avioliiton solmimisen salliminen muuttaisi ihmisten käytöstä.
Eli ei, enpä usko että kummallakaan meistä olisi useampia aviopuolisoita, sillä eihän meillä ole useampia avopuolisoitakaan.
Exän kanssa konsepti olisi voinut toimia, nykyisen kanssa en voisi kuvitellakaan että olisi ketään muuta osapuolta meidän lisäksemme.
se ei olisi monivaimoisuutta vaan aitoa moniavioisuutta.
Näin ollen minulla voisi olla 2 miestä, joista toinen on tahollaan naimisissa jonkun toisen naisen kanssa, jolla olisi kakkosmies, joka puolestaan on aviossa vielä yhden miehen ja naisen kanssa, jotka olisivat keskenään naimisissa. Lapsia olisi kaikilla kaikkien puolisoidensa kanssa.
Kuka perii, kenet ja missä vaiheessa? Koko aviovarallisuusjärjestelmä ja elatuslait pitäisi panna uusiksi, samoin perintökaari. Tilanne johtaisi pian kaaokseen, jonka seurakuksena kyseiset lait lakkautettaisiin ja maa ajautuisi anarkiaan.
Uskokaa hyvät ihmiset, että sillä on syynsä, miksi menestyvät kansakunnat ovat ja ovat olleet muodollisesti yksiavioisia. Syy piilee siinä, että yksiavioisessa järjestelmässä on optimaalinen suhde jälkeläisten määrän ja heille liikenevän huolenpidon ja varallisuuden välillä.
Uskoisin, että molemmille on yhdessä riittämiin :D