Salassapito velvollisuuden rikkominen
Työterveys laittoi minulle lähetteen yksityiselle terapiapalveluun. Kysyin, että eihän työnantajan tietoon mene se, että kuka palvelua on käyttänyt. Kertoivat, että ei mene. Sitten olin käynyt muutaman kerran terapeutilla, jolloin minulle sanottiin tästä terapiapavelusta, että en saakaan käyttää mitä tahansa terapeuttia vaan työterveyden valitsemaa terapeuttia. Kerroin, että minulle jo aiemmin luvattiin että tämä käy. Sitten ei käynytkään. Sitten työnantajalleni oli lähetetty lasku minun nimellä. Tämä on salassapitovelvollisuuden rikkominen. Työnantajalle ei olis pitänyt mennä tietoon kuka tätä palvelua on käyttänyt. Vien tämän asian nyt eteen päin, mitä olette mieltä mikä olisi kohtuulinen korvaus tästä? Työnantajani on mm. jakanut potkuja koeajalla mitä ihmeellisimmistä syistä. Minulla ei ole enää koeaika, mutta ylenemismahdollisuudet voi olla syytä unohtaa. Koska esimiehen tietoon on tullut, että olen käyttänyt tällaista palvelua. Tiedän, koska tunnen tämän henkilön (esimiehen) toimintatavat.
Kommentit (8)
Siis, missä kohtaa salassapitoa on rikottu? Lasku itsessään ei vielä ole sellainen? Vai olisitko halunnut, että se on suoraan sinulle osoitettu? Sekin olisi varmasti onnistunut.
Siis valitsit itse terapeutin, vaikka työterveydestä kerrottiin terapeuttivaihtoehdot? Näin se menee, tiedän, koska olen ollut samassa tilanteessa ja minulle sanottiin, että en voi itse valita terapeuttia, minulla on vain 3 vaihtoehtoa. Sinun tilanteessasi olisin joutunut itse maksamaan terapeuttikulut!
Työnantajalla on oikeus tietää, kuka on palveluja käyttänyt, koska muutenhan sinä voisit hoidattaa koko perheesi työterveydessä.
Mitä haittaa tuosta on. Kerroithan täälläkin että päässäsi on jotain vialla?
Tosi ikävä tilanne. En osaa sanoa mitä vahingon hinta on. Mutta nykyään tuntuu, ettei ole mitään yksityisyyttä. Aina jostain asiat leviää.
Vierailija kirjoitti:
Mitä haittaa tuosta on. Kerroithan täälläkin että päässäsi on jotain vialla?
Hyvä hänelle. Kaikki ei kerro, he vain osoittavat sen jollain tavoin.
Vierailija kirjoitti:
Tosi ikävä tilanne. En osaa sanoa mitä vahingon hinta on. Mutta nykyään tuntuu, ettei ole mitään yksityisyyttä. Aina jostain asiat leviää.
Työterveys ja työnantaja samalla puolella.
Olet katsonut liikaa amerikkalaisia telkkarisarjoja, jos luulet rikastuvasi tällä. Suomessa pitää osoittaa mitä vahinkoa on kärsinyt, ja senverran voi saada. Eli noin nolla euroa näillä tiedoilla.
I