Poikaystävä vonkaa seksiä ilman kortsua
Voi kuulemma maksaa jälkiehkäisypillerit, kun kondomit "eivät toimi" hänellä. Olenko kohtuuton kun minua ärsyttää tuollainen?
Kommentit (14)
Jälkiehkäisyssä on monikertaiset hotmonit verrattuna vaikkapa e-pillereihin. Eivät ne ole terveellinen ehkäisy.
Paskat taudeista kun on e pilleri ja jälkiehkäisy?
Et tietenkään ole kohtuuton. Sinuna etsisin uuden poikaystävän, jolla kortsut toimii ja joka ei ole idiootti. Jos poikaystävä ei halua käyttää kortsuja sinun kanssa, ei hän ole käyttänyt niitä muidenkaan kanssa. Hänellä on varmaan sukupuolitautikin. Jälkiehkäisykään ei ole 100% varma, joten voit silti tulla raskaaksi. Lisäksi niitä ei voi ottaa usein.
Vierailija kirjoitti:
Jälkiehkäisyssä on monikertaiset hotmonit verrattuna vaikkapa e-pillereihin. Eivät ne ole terveellinen ehkäisy.
Hormooni ehkäisy on terveellinen, kunhan annos on sopiva? Eikä ne taudit? Meilläkin on otettu pitkässä suhteessa "katumuspilleri" kun kortsu repesi. Toiset eivät voi ottaa pillereitä ja toisille kortsut aiheuttavat allergisenreaktion. Ap:n pitäisi kysyä haluaako lapsen tai taudin?
Mitä te nyt taudeista höpötätte. Jos on suhde eikä muuta kerrottu, niin voinemme oletta että ovat monogamisesti.
Jaahas taas näitä varmat päivät natural cycle -höpöttäjiä. Minulle ainakin olisi melkoinen tunnelmantapaja jos pitäisi miettiä ulos vetämistä tai raskauden riskiä.
Normaaleja e-pillereitä tai kierukkaa voit harkita, jos itse haluat, mutta jälkiehkäisy ei ole ehkäisy vaan epätoivoinen yritys pienentää raskauden todennäköisyyttä kun vahinko on jo tapahtunut.
Jos "vonkaa" ei ole vaan asenteellinen ilmaus hänen mielipiteelleen, vaan että hän ei todella usko että ei on ei, niin suhteen päivät taitavat olla luetut.
Jos on vakituinen suhde, niin kannattaa kyllä harkita muitakin ehkäisykeinoja. Ne kortongit eivät ole mitään mukavia käyttää.
Je-pillereitä kannata käyttää vain kondomi hajoaa, koska niissä on niin paljon hormoneita. Kannattaa mieluummin käyttää hormonaalista ehkäisyä tai kuparikierukkaa. Voit myös harkita haluatko ottaa suihin tai peppuun niin ei tarvitsisi käyttää kumia.
Ikävää mutta toi on valitettavan totta niin monen kohdalla: kun ne omat "Gummi"-geenit on mitäon eli niin valitettavan huonot ja usko tai älä!
En usko, että sille ei ole kyllä ainakaan nykytieteessä sitten edes mitään "korvaavaa" tms. voi tehdä mitään ton parantamiseksi. Harmi, tai niin vaanpaskasäkä kohdannut nyt sitten, suakin?
Joko
A) Kokeilette eri kokoisia/pakuisia/merkkisiä kondomeja. Kokeilemalla löytyy sopivin.
B) Kokeilette jotain hormonaailsta ehkäisyä. Jos se käy sinulle.
C) Lopetatte suhteenne
Tauteja kannattaa kylläkin miettiä joka tapauksessa. Kerta poikaystäväsi ei halua käyttää kumia. Onko hän käyttänyt sitä muidenkaan kanssa?
Miten te olette noin hysteerisiä tautien suhteen? Sen takia että naisilla oletuksellisesti on joku sukupuolitauti?
Hän haluaa isäksi, mutta haluatko sinä äidiksi? Sen mukaan ehkäisette. Muista että vaikka mies nyt kaipaa lasta, hän voi kadota kuin pieru saharaan sen synnyttyä.