Pienten vauvojen ja lasten äidit! Asuuko appivanhemmat teidän lähellä? Meillä asuu kävelymatkan päässä.
Käyn vaunulenkillä ja pistäydyn heillä kahvilla.
Kommentit (5)
Appivanhemmista riippuen tuo voi olla hyvä ratkaisu lasten suhteen. Jos ovat avuliaita ja ystävällisiä niin lasten vanhemmat pääsee vähemmällä kun lapset voi pistää hoitoon. Mutta jos ovat liiankin ystävällisiä ja ovat tuppaantumassa koko ajan kylään niin siinä menee kaikilla hermot.
Vain anoppi on elossa, hän asuu 4,5 tunnin ajomatkan päässä. Hänen kodissa ei ole nukkumispaikaksi meille kuin pieni alkovi, jossa 120 cm leveä sänky. En halua mennä sinne yöksi, yksivuotiaan lapsen kanssa liian vaikeaa, en pysty edes nukkumaan miehen kanssa tuossa kapeassa sängyssä kun ollaan molemmat aika pitkiä ihmisiä. Anoppi valittaa kun lapsi jäänyt hänelle etäiseksi. Ei se 4,5 tunnin ajo niin helppo pienen kanssa ole sekään.
Eivät asu, toinen on kuollut ja toinen asuu kaukana ja on vakavasti sairas.
Kun esikoinen oli vauva, asuimme anoppilasta noin kilometrin päässä. Näimme keskimäärin kerran kuussa. Omat vanhempani asuivat 40km päässä ja nähtiin vähintään viikoittain. Äiti ja anoppi samassa työpaikassa, anoppi kovin harmitteli kun kova ikävä ainutta lapsenlastaan.
Ei asu. Muuttivat 400 kilsan päähän ja kitisevät nyt 24/7 kun emme käy.