Onko muilla näin pahat siirepölyoireet?
Tämä kevät on ihan hirveä, koko perhe on aivan tukossa ja lääkkeet ei auta mitään. Nuorin on lähdettävä viemään kohta päivystykseen kun silmät aivan ummessa ja haukkoo henkeä. En muista ikinä olleen näin kauheaa pölyä.
Kommentit (8)
Ei tavallista pahempaa koivuallergiaa täällä. Nyt tosin leppäkin kukkii.
Kannattaa vakavasti harkita siedätyshoitoa nuorimmalle, jos ikä ei ole esteenä heti syksyllä. Ja tietysti heti päivystykseen, jollei saa hengitettyä.
Ja vinkkinä, jos kärsii kovasta allergiasta hiukset pitä pestä joka päivä, ulkovaatteet ja ulkona käytettävät vaatteet säilyttää paikassa josta siitepöly ei leviä kotiin. Ja ulkona ei kuivatetaan pyykkiä. Lattioiden ja pintojen pyrkiminen nihkeällä usein. Käytännössä tuulettaminen on kielletty, koska siitepöly tulee sisään.
Koulusta tuli ihan erikseen siitepölytiedote ja kehoitus hankkia allergialääkityksiä lapsille, on kuulema niin paha pöly nyt.
Joo koko perhe käydään suihkussa ja vaihdetaan vaatteet ja paljon oltu sisällä kun ulkona ei kestä olla. Ap
Tein juuri aloituksen, mistä tietää onko flunssa vai allergia? Olen monena vuonna epäillyt että voisi olla siitepölyallergiaa mutta mitään testejä ei ole koskaan tehty. Nyt siis n viikon ollut todella tukkoinen flunssainen olo. Yskittää. MUTTA nenä ei vuoda eikä silmiä kirvele/vuoda. Välillä aivastuttaa. Eikä ole koronaa testejä on tehty monta eikö myöskään lämpöä.
Olisi tarkoitus lähteä tänään city runille mutta uskaltaako jos onkin flunssa päällä😔
No juu on. Nenä on kuin kraanan olisi jättänyt auki. Sillä voisi kastella kukkapenkin.
Miten koivun siitepolykausi voikin olla niin pitka tana vuonna 2023... Edelleen 3 koo melkein koko Suomessa. www.norkko.fi
Eole koskaan kestanyt korkeat pitoisuudet ennen niin kauan laajoilla alueilla samaan aikaan. Onko syy ilmastonmuutos vai jokin muu syy...
Mulla alkoi eilen ihan kamalat oireet, lyö lääkkeiden läpi. Nenää kutittaa, aivastuttaa, sellainen olo että on lämpöä. Henkeäkin vähän ahdisti iltapäivällä kun olin oikein marinoinut itseäni muutaman tunnin ulkoilmassa + puupölyssä kun hioin vanhoja maaleja pois yhdestä huonekalusta.
Kohta ehkä uskaltaudun hetkeksi kokeilemaan puutarhahommien tekemistä kunhan lääkkeet alkaa vaikuttamaan. Nenä kyllä vuotaa jo.