Omakotitalon pihan teko, paljonko maksaa?
Siis paljonko maksaa noin 1000 neliön omakotitalotontin pihan laitto; siis mullat ja nurmikko, ei mitään muita istutuksia?
Kommentit (7)
suunnitelmineen ja toteutuksineen 4 500 euroa
...maksaako se muutamia tuhansia euroja vai 10000-20000 euroa? Kun ei ole mitään käsitystä!
Ap
eli multaa voit ostaa kalkittuna ja lannoitettuna tai ilman (jolloin saat paljon halvemmalla,mutta joudut ostamaan nuo lisäaineet erikseen ja näkemään levittämisen vaivan). Mullan hinnatkin vaihtelevat varmaan suuresti asuinseudusta riippuen ja kuljetusmatkoista. Lisäksi voit laittaa multaa niukasti 10 cm kerroksen tai reilusti 20 cm kerroksen. HInta tietysti tätä myöten tuplaantuu.
Eli 1) soita pariin firmaan ja kysy eri multien hinnat
2) laske pihaasi vaadittava multamäärä.
Ruohon siemenissäkin on vielä huimia hintaeroja sen mukaan millaisen nurmikon itsellesi istutat. Marketit myy perussekoituksia, puutarhaliikkeistä saat erikoisempia, kestävämpiä jne. sörsseleitä.
levitätkö itse mullan kottikärryt, mies ja lapio -meiningillä, vai tilaatteko kaivinkoneen tekemään homman. Työstä tulee kaikkein isoin kustannuslisä tähän ja kokemuksen (yritys ja erehdys) pohjalta voin sanoa, että pohjat kannattaa tehdä hyvin. Nurmikko ei kasva kivikovassa savimaassa, vaikka levittäisit siihen Vapon kalleinta multaa :( Kyllä se lähtee, mutta parissa vuodessa alkaa hiipuminen.
Jos tarvii täyttömaata, sitä voi kysellä vaikka rakentajilta, jotka joutuvat sitä muutenkin kuljettamaan pois => ei ole pakko ostaa urakoitsijalta. Multa maksoi meillä e-suomessa 13€ kuutio + verot. Meidän pihaan sitä tais mennä 40-50 kuutiota. Ja itse leviteltiin. Mies lykki kottikärryjä kaljapalkalla :D.
Hyvä nurmikonsiemen puutarhaliikkeesta maksoi n 30-40€ 3kg säkki. Sitä meni meillä reilut 10 kg, tehdyn nurmikon neliömäärää on osaa sanoa.
eli täyttömaata, multaa ja nurmen. Sitten kun hurahtaa kunnolla puutarha juttuihin saattaa yksi kukkapenkki maksaa muutamia satoja euroja. Mitä tumpelompi viherpeukalo sitä paremmat tuotteet kannattaa ostaa jos haluaa joskus päästä nurmesta nauttimaankin :)
Me jouduttiin jopa ottamaan lainaa tuolle multamäärälle.