Asunnossa loppuu koko ajan happi - missä vika?
Pieni rivarikämppä ja melko uusi.
Mutta tänne tukehtuu, melkein koko ajan tuntuu että ilma ei kierrä.
Ainoa mikä auttaa on läpiveto, sekin toimii vain hetken.
Ja talvella(kaan) ei ilma vaihtunut yhtään.
Myös kosteus tiivistyy ikkunoihin välillä, niitä joutuu joskus jopa kuivaamaan kun ovat aivan huurussa.
Pyykin kuivaus/suihkussa käynti/ruuanlaitto vielä pahentavat asiaa:(
Myös esim ruuanlaiton kärryt/hajut/tuoksut eivät lähde millään pois - on pakko tuulettaa aina kokkauksen jälkeen kunnolla.
Haju jää muuten leijumaan koko asuntoon.
Jos olen jossain muualla yötä, ei samaa tunnetta hapen loppumisesta tule.
Eli esim astma tms ei voi olla kyseessä.
Kommentit (14)
Esim pyykkipäivinä asuntoa saa tuulettaa jatkuvasti, liian kostea sisäilma ilmeisesti.
Korvausilmalle en ole löytänyt tuloaukkoja, jos tuuletusikkunoita ei lasketa.
Ap
Tuuleta. Ihan silleen vanhanaikaisesti.
Meilläkin on huono ilma vähän väliä vaikka koku ilmanvaihtosysteemi onkin. Pitää avata ikkunoita riittävän usein.
Hyi. Pyydä asentamaan lisää korvausilmaventtiileitä. Ne missä on termostaatti, eli sulkeutuu kun nolla astetta on kai halvimmasta päästä. Voi vähän vetää. Tuuletusikkuna on parempi.
Siellä täytyy jossain olla raitisilmaventtiilit ja jossain poistoventtiilit. Onko ne auki, missä kunnossa on suodattimet? Suodattimet kuuluu yleensä vaihtaa vähintään kerran vuodessa ja monissa noissa on kesä-asento ja talvi-asento. Ota yhteyttä talon huoltoon ja kysy, miten tämä asia on asunnossasi suunniteltu ja mitä huoltotoimenpiteitä tarvitaan?
Ilmanvaihto tukittu, hormit puhdistamatta,suodattimet vaihtamatta tai ilmanvaihdon säädöt pahemman kerran pielessä.
Ikkunoiden yläpuolella olevat ilmaraot? Niitä pidetään kiinni vain tulipalopakkasilla. Muulloin ne kuuluu olla auki.
Vierailija kirjoitti:
Ikkunoiden yläpuolella olevat ilmaraot? Niitä pidetään kiinni vain tulipalopakkasilla. Muulloin ne kuuluu olla auki.
Aikoinaan vuokrakämpässä oli tuollaiset.
Jos ne oli auki, lämpötila asunnossa oli 15
Jos ne oli kiinni, lämpötila asunnossa oli 17
Kun ne teippasi kiinni, lämpötila oli 20
Valintojen maailma.
Ei enää ikinä vuokralle.
Jos on uudehko asunto, siinä täytyy olla koneellinen ilmanvaihto ja tuloilmaventtiilit makuuhuoneessa. Ja jotain pahasti pielessä. Nopeasti yhteys huoltoyhtiöön ettei ala homekasvustot kasvamaan kun kosteutta tiivistyy noin reippaasti.
Jos asunto on suht. uusi, siinä kyllä varmasti pitäisi olla koneellinen ilmanvaihto, jolloin tuloilmaventtiilit ovat jossain. Joskus ne ovat katossa tai seinässä, joskus ne on ikkunan yläpuitteessa jne. Kannattaa tarkistaa, etteivät ole kiinni.
Taloyhtiössä huoltomiehet katsomaan. Tarvittaessa ammattilaiset mittaamaan ja säätämään ilmanvaihto kohilleen.
Jotkut tulpat jääneet IV kanaviin, tai pellit kiinni. Soita huoltoyhtiöön. Riittämätön ilmanvaihto. Kuulostaa kamalalle.
Varmaan vielä vetää ilmaa jostain lattianraosta, joka mahd tunkkaista, ja kostea kylppärikään ei pääse kuivumaan. Nuku yöt tuuletusikkuna auki. Jos ei ole sellaista, osta. Ja nyt kesäksi sellainen hyttysovi.