Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lappalaiset vaikuttaa jotenkin tosi omituisilta

Vierailija
20.07.2010 |

Vaikka ne asuu Suomessa, niin tuntuu ettei kuitenkaan asuttaisi samassa maassa. Ihan omituinen kulttuuri ja murre. Oikeesti, ei siitä puheesta saa selvää.



Siellä ne istuu autossa jossain metsässä ja pelaa minibingoa. Ihmiset vaikuttaa tosi sisäänpäinlämpiäviltä ja ultra konservatiivisilta. Voiko ne oikeasti olla onnellisia siellä keskenään?



Ja tää ei nyt ollut mitenkään pahalla kirjoitettu. Pohdiskelin vaan, kun joskus oon seurannut uutisia sieltä päin. Poroista vaan kansa juttelee. Hassua.

Kommentit (20)

Vierailija
1/20 |
20.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähän tunnut tietävän lappalaisista, mutta ei se mtn.

Vierailija
2/20 |
20.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

en ole kuullutkaan vaikka ihan lappalainen olenkin. Paras lukemani juttu aikoihin:D Missä uutisissa tästä on kerrottu? Hassulta kuullostaa tämä juttu:)))

t: Lappalainen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/20 |
20.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sama ajatus sulla kuin muualla, että suomessa on joka puolella jääkarhuja ja lapset menee suksilla kouluun.

Ap, tervetuloa Kittilään!

Vierailija
4/20 |
20.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset


harmi, ettei ap sitä tajua.



Matkailu avartaa, myös Suomessa. Eikä lukeminenkaan pahitteeksi ole.

Vierailija
5/20 |
20.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis saamelaisia? Heillä onkin ihan oma kulttuurinsa ja kielensä. Ja saamelaisryhmiä on useita, muuallakin kuin Suomessa.



Vai onko puhe yleensä Lapissa asuvista ihmisistä, lappilaisista? Heitä on kai yhtä moneen junaan kuin etelän väkeäkin.

Vierailija
6/20 |
20.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

juuri sisäänpäinlämpiäviltä ja suunnattoman uteliailta. Kaikki asiat kysellään, udellaan ja jaetaan kyläläisten kanssa, mutta itsestä ei kerrota mitään. Pelkkää ympäripyöreätä. Kateellisia ihmisiä, joiden kateus on pahansuopaa laatua. Varsinkin rahaan liittyvät asiat aina puheissa "mistä se tuonkin nyt osti ja millä rahalla". Jos itse omistaa jotakin, siitä ei saa puhua ja arvoa pitää vähätellä.



Ihmisille sanoa töksäytetään päin näköä ihan uskomattomia sammakoita. Pankissa kuulee: oletpas sinä lihava, en meninannut tunnistaa. Sama voi tulla tuntemattoman suusta uimahallissa. Uimahalleissa muutenkin toljotetaan ihan avoimesti -niin lapset kuin aikuisetkin.



Ns. korkeakulttuuri ei kiinnosta, se on joutavaa hienostelua. Etelän ihmisiä pidetään kylminä ja koppavina, jos eivät pysähdy juttelemaan jokaisen puolitutun naaman kanssa tai katso silmiin vastaantulijoita kadulla.



Ahkeruus on kaiken mitta, pitää tehdä pajon pihatöitä ja remontoida taloa alusta loppuun ja lopusta alkuun. Työnjako on konservatiivinen: nainen tekee kotityöt ja siivoaa, mies käy töissä mutta saattaa peuhata lasten kanssa. Miehen pitää rakentaa talo. Lapsia kasvatetaan löysällä otteita, nuoria ei senkään vertaa. Viettävät ilta- ja yökaudet hillumassa laavuilla ja koulujen pihoilla kaljoineen. Huumeita käytetään paljon. Tekemistä ei ole eikä paikkoja minne mennä.



Luonnosta on sitten pakko nauttia. Pitää summata kuinka montakymmentä litraa on kerännyt puolukoita, hillaa ja sieniä, montako sataa kilometriä on hiihtänyt. Lukemia vertaillaan ja taas ahkerin voi röyhistellä rintaansa.



Ja aina pitää muistaa sanoa, että Lapin puhdasta luontoa ja rehtejä ihmisiä ei ikinä vaihtaisi Etelän pakokaasuihin. Kun ne on siellä niin koppaviakin ja niin olevinaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/20 |
20.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei saamelaisilla ole mitään murretta, se on oma kieli :D



Saamelaiset ovat kyllä kaikkea muuta kuin konservatiivisia ainakin joissain asioissa.. ;) ilmankos ne etelän varisten miehet tulee lappiin aina juhlimaan



ikinä kuullutkaan minibingosta



itte olen taas suomalainen Lapissa asuva ja meitä kehutaan avoimiksi ja lämpimiksi ihmisiksi. jotkut noista junantuomista sanovat, että me olemme täällä paljon mukavempia kuin etelän väki.



itse olen kyllä tykännyt kaikista suomalaisista ja Helsingissäkin on ollut hauskaa. saamelaisia on työkavereinakin, eikä sitä välttämättä edes tiiä, kun ei net kaikki ole "tumman vaivaiskoivun" näköisiä koppuroita :D



tule kylään, osta kuivattua poronlihaa ja istu vähän aikaa tuossa Kemijoen rannassa. Kohta mieli ja keho rentoutuu ja näet sinäkin asiat toisin.

Vierailija
8/20 |
20.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lappalainen ja lappilainen kaksi eri asiaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/20 |
20.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt parina kesänä ajellut moottoripyörällä Lapissa, ja tavannut siellä todella mukavia ihmisiä. Ei ole kyyläilty ja kyräilty. Oon sairastunut sellaiseen tautiin, että kaipaan Lappiin koko ajan.

Vierailija
10/20 |
20.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tummaihoisesta neekeri jne. ? Lappalainen on samanlainen haukkumasana eli se voi kummasti vaikuttaa siihen miten sinua kohtaan käyttäydytään, lantalainen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/20 |
20.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuli hyvä mieli, kun luin tuon 8 viestin. Mukava tuntea niin vahvaa kotiseuturakkautta, että tuokin viesti saa hyvälle tuulelle. :)



Terveisin vapaasti kasvatettu lappilainen, joka pitää hilloista ja hiihtämisestä.

Vierailija
12/20 |
20.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

h:lla puhuvat. Kalskahtaa aluks tosi pahalta, mut siihen tottuu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/20 |
20.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oon mä Lapissa käynyt monesti. Sukulaisia on siellä.



Ja tosiaan minibingoa pelattiin metsän keskellä parkkipaikalla. Sukulaiset halusi näyttää mulle paikkoja, ja veivät mut tuonne. Joka vkl:n tapahtuma. Parkkis oli autoja täynnä, kaikki istuivat sisällä ikkuna auki ja vetivät röökiä. Muija kailotti megafoniin numeroita ja me vahdattiin lappujamme. Voittaja sai kahvipaketin ja muistaakseni suklaata.



Sitten olikin vuorossa poikkinainti ja kaljateltta.



Joo, ja ihmiset tuli ihmettelemään ja kommentoimaan: "OOOOTPAS SIE RUMA!" Tarkoitti kuulemma pelottavan näköistä, kun mulla oli musta bändipaita. Olin siis n. parikymppinen silloin.



Ja poroista juteltiin. Tyypit oli ihan ihme luimistelijoita ja päihdehakuisia kuin mitkä.



Ap

Vierailija
14/20 |
20.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ja poroista juteltiin.


että poronhoitoalueella puhutaan poroista. Pitäiskö sun pikkusen kokeilla esim. avarakatseisuutta, ja ymmärtää, että eri paikoissa on erilaista meininkiä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/20 |
20.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Junantuomat ja etelänvarikset ne on kyllä ihan toisen luokan väkeä. Mutta sole mikhän, otama muutama kalian. no 8

Vierailija
16/20 |
20.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole koskaan ollut vaikeuksia tulla lappilaisten kanssa toimeen, mut ei myöskään helsinkiläisten, kainuulaisten jne. Kyllä se niin on, että niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. Jos ap kokee, että kolmasosa Suomen pinta-alasta on kummajaisten asuttamia, niin se ei ole oikein hyvä lähtökohta.



Joku kertoi, että marjasaaliilla pitää leveillä. Toihan on totta, mut tuli mieleen että ymmärtääkö hän sitten, kuinka äärimmäisen tärkeä toi marjasaalis on. Mä tiedän monta, joille marjojen myynti on taloudellisesti iso asia alueilla, joissa töitä ja tuloja on vaikea saada. Ja toisaalta, meidän perheessä niitä marjoja todella syödäänkin joka päivä, eikä vaan fiilistellä pari kertaa vuodessa jonkun mustikkapiirakan äärellä. Sata litraa marjoja ei riitä mihinkään kun niitä oikeasti kulutetaan hedelmien sijasta.



Vierailija
17/20 |
31.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lappalainen, saamelainen, saamenmaa.. hmm. Joo niin ne sannoo, että ovat lappalaisia ja asuvat saamenmaassa. Saamenmaata ei ole olemassa. Eihän ne voi asua suomessa ja sanoa että kylä jossa asuvat, heijän "kylänsä" on saamenmaa.. naurettavaa!! Ja oikeasti niillä ei pitäis olla ees ommaa lippua. Minusta on rasistista että jotka itteä kuttuu saamelaisiks, tekevät oman maansa (saamenmaan) suomeen, norjaan ruotsiin.. eihän uutta maata voi tehä jo valmiiseen maahan. Eihän suomeen muuttanu tummaihonenkaan voi muuttaa edes pientä osaa suomesta afrikanmaaksi. Ainakaan ilman sotaa. Joten "saamelaiset" käykää sotaan.. jos voitatte suomen norjan ruotsin yms, niin olkaa hyvät. sitten teillä on oma saamenmaa. "saamelaisuus on ainoastaa sitä että saavat suomen valtiolta avustuksia. Kunnat joissa on saamelaisia, ovat isolla miinuksella, koska tuloja sielä ei ole, koska saamelaiset ei maksa veroja sen kummemmin vaan hekevat vain avustuksia. Norjassa Karl I Hagen, oli oikeassa kun sanoi että jos haluavat saamenmaan niin hyvä on, aidataan koutokeinot ja muut "saamenkylät" niin saavat oman maansa. Silloin voivat vapaasti pitää omaa lippua, ja maata. Mutta töitä täytyy kans tehhä, eikä norjan valtiolta auta rahaa vinkua, ku kerta oma maa jo on. Niinhän se on. Suomenvaltioki ruokkii saamelaisia rahalla ja pitää sitä ns saamenmaata yllä. Haluavat omanmaalaiet (saamelaiset) lääkärit, poliisit, opettajat..eihän se käy! Tämä on valmis maa jossa meillä on jo poliisit lääkärit yms. Jotka on tämän maalaisia! Ei muslimitkaan voi muuttaa tänne ja vaatia omaa lippua suomeen, tienviitat ja nimet heidän kielelleen.. muslimipoliisia ja lääkäriä..

Vierailija
18/20 |
31.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

juuri sisäänpäinlämpiäviltä ja suunnattoman uteliailta. Kaikki asiat kysellään, udellaan ja jaetaan kyläläisten kanssa, mutta itsestä ei kerrota mitään. Pelkkää ympäripyöreätä. Kateellisia ihmisiä, joiden kateus on pahansuopaa laatua. Varsinkin rahaan liittyvät asiat aina puheissa "mistä se tuonkin nyt osti ja millä rahalla". Jos itse omistaa jotakin, siitä ei saa puhua ja arvoa pitää vähätellä.

Ihmisille sanoa töksäytetään päin näköä ihan uskomattomia sammakoita. Pankissa kuulee: oletpas sinä lihava, en meninannut tunnistaa. Sama voi tulla tuntemattoman suusta uimahallissa. Uimahalleissa muutenkin toljotetaan ihan avoimesti -niin lapset kuin aikuisetkin.

Ns. korkeakulttuuri ei kiinnosta, se on joutavaa hienostelua. Etelän ihmisiä pidetään kylminä ja koppavina, jos eivät pysähdy juttelemaan jokaisen puolitutun naaman kanssa tai katso silmiin vastaantulijoita kadulla.

Ahkeruus on kaiken mitta, pitää tehdä pajon pihatöitä ja remontoida taloa alusta loppuun ja lopusta alkuun. Työnjako on konservatiivinen: nainen tekee kotityöt ja siivoaa, mies käy töissä mutta saattaa peuhata lasten kanssa. Miehen pitää rakentaa talo. Lapsia kasvatetaan löysällä otteita, nuoria ei senkään vertaa. Viettävät ilta- ja yökaudet hillumassa laavuilla ja koulujen pihoilla kaljoineen. Huumeita käytetään paljon. Tekemistä ei ole eikä paikkoja minne mennä.

Luonnosta on sitten pakko nauttia. Pitää summata kuinka montakymmentä litraa on kerännyt puolukoita, hillaa ja sieniä, montako sataa kilometriä on hiihtänyt. Lukemia vertaillaan ja taas ahkerin voi röyhistellä rintaansa.

Ja aina pitää muistaa sanoa, että Lapin puhdasta luontoa ja rehtejä ihmisiä ei ikinä vaihtaisi Etelän pakokaasuihin. Kun ne on siellä niin koppaviakin ja niin olevinaan.

eteläpohjalaisen tuttavani :D

Vierailija
19/20 |
31.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

juuri sisäänpäinlämpiäviltä ja suunnattoman uteliailta. Kaikki asiat kysellään, udellaan ja jaetaan kyläläisten kanssa, mutta itsestä ei kerrota mitään. Pelkkää ympäripyöreätä. Kateellisia ihmisiä, joiden kateus on pahansuopaa laatua. Varsinkin rahaan liittyvät asiat aina puheissa "mistä se tuonkin nyt osti ja millä rahalla". Jos itse omistaa jotakin, siitä ei saa puhua ja arvoa pitää vähätellä.

Ihmisille sanoa töksäytetään päin näköä ihan uskomattomia sammakoita. Pankissa kuulee: oletpas sinä lihava, en meninannut tunnistaa. Sama voi tulla tuntemattoman suusta uimahallissa. Uimahalleissa muutenkin toljotetaan ihan avoimesti -niin lapset kuin aikuisetkin.

Ns. korkeakulttuuri ei kiinnosta, se on joutavaa hienostelua. Etelän ihmisiä pidetään kylminä ja koppavina, jos eivät pysähdy juttelemaan jokaisen puolitutun naaman kanssa tai katso silmiin vastaantulijoita kadulla.

Ahkeruus on kaiken mitta, pitää tehdä pajon pihatöitä ja remontoida taloa alusta loppuun ja lopusta alkuun. Työnjako on konservatiivinen: nainen tekee kotityöt ja siivoaa, mies käy töissä mutta saattaa peuhata lasten kanssa. Miehen pitää rakentaa talo. Lapsia kasvatetaan löysällä otteita, nuoria ei senkään vertaa. Viettävät ilta- ja yökaudet hillumassa laavuilla ja koulujen pihoilla kaljoineen. Huumeita käytetään paljon. Tekemistä ei ole eikä paikkoja minne mennä.

Luonnosta on sitten pakko nauttia. Pitää summata kuinka montakymmentä litraa on kerännyt puolukoita, hillaa ja sieniä, montako sataa kilometriä on hiihtänyt. Lukemia vertaillaan ja taas ahkerin voi röyhistellä rintaansa.

Ja aina pitää muistaa sanoa, että Lapin puhdasta luontoa ja rehtejä ihmisiä ei ikinä vaihtaisi Etelän pakokaasuihin. Kun ne on siellä niin koppaviakin ja niin olevinaan.

eteläpohjalaisen tuttavani :D

T:Kuusamolainen

Vierailija
20/20 |
09.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kveenit on pohjosen alkuperäiskansaa tutkittu asia!!!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän yhdeksän