Olimme keväällä neuvolassa 6v kanssa
ja nyt tajusin haluavani hänelle vesirokkorokoitten, kouluterveydenhoitaja tulee töihin vasta 17.8 eli kukaan kuulemma ei voi laittaa sitä vaikka saisinkin reseptin lääkäriltä.
Neuvolanth sanoi että tyttö kuuluu nyt kouluterv. piiriin......
Kommentit (4)
oma terveysdenhoitaja? Hän voi laittaa rokotteen. Eihän kouluterveydenhuollon piiriin kuuluminen tarkoita, ettei kukaan muu voi tehdä mitään. Kyllä meillä on montakin kertaa jouduttu käymään hoitajalla omalla terveysasemalla kun kouluterkkari ei syystä tai toisesta ole ollut tavoitettavissa.
pistä kotona. Rokotteesta voi aina tulla allerginen reaktio, jolloin adrenaliinit ja kortisonit on syytä olla lähellä. Jokainen hoitaja tietää tämän.
vie yksityiselle lääkäriasemalle, siellä hoitajat pistää eikä ole kallista. TAi pyydä jotain tuttua hoitsua pistään kotona.
terveyskeskuksissa pistetään itse ostettuja rokotteita aikuisillekin, miksei voida lapselle laittaa rokotetta? Oletko kysynyt terveykeskuksesta?
vie yksityiselle lääkäriasemalle, siellä hoitajat pistää eikä ole kallista.
TAi pyydä jotain tuttua hoitsua pistään kotona.