Oletteko vaihtaneet hoitajaa/lääkäriä avohoidossa?
Netissä monet sanovat, että voi vaihtaa. Nykyinen hoitajani oli tosi vastahankainen ajatukselle eikä ollut valmis edistämään asiaa.
Olen kokenut mm. Että yritän selittää toimintakyvyn ja arkielämän ongelmia, mutta hän vain sivuuttaa ne, että sullahan menee se ja se asia niin hyvin. Ongelmia ei tiedetä eikä niitä tule korjattua sitä kautta.
Kesälomalla oli sijainen. Ja hän oli empaattisempi ja ymmärtäväisempi ja hänellä oli erilaisia ideoita ja käytännössä toteutettavia, jotka sopivat minulle. Muutenkin synkkasi tosi hyvin.
Nykyinen hoitajani otti hoitajanvaihdos idean jotenkin henkilökohtaisesti ja kävi tunteisiin. Eikä minusta käyttäytynyt ammattimaisesti tapaamisessa. Ei nähnyt mitään ongelmaa missään, vaikka yritin selittää.
Kommentit (2)
Kyllä, molempia, mutta lääkärin vaihdoksella isompi vaikutus. Seurauksena työkyky parani ja totta kai vapaa-aikakin muuttui rikkaammaksi ja virkeämmänsi.
Olen vaihtanut hoitajaa kerran.
Koin, että meidän keskustelunaiheemme olivat menneet vain harrastuksiin ja muuhun ns. epäolennaiseen, ja vaikka nämä harrastukset toki tukivat toipumistani, olisin halunnut keskustella auki niitä ongelmakohtia. Se ei onnistunut tämän hoitajan vastaanotolla, vaikka olisin itse yrittänyt ohjailla keskustelua vaikeampiin aiheisiin.
Vaihdoin hoitajaa hoitokoordinaattorin kautta ilmaisematta toivettani suoraan tälle kyseiselle hoitajalle. Hän kuitenkin soitti minulle myöhemmin - ehkä noin viikon kuluttua - ja toivotteli hyvää jatkoa.
Toisen hoitajan kanssa yhteistyö sujuikin sitten tosiaan paremmin. Kannattaa vaihtaa, jos siltä yhtään tuntuu.