Joutuuko (!) muut äidit
siivoamaan kokoajan? Enkä tarkoita sellasta pintasilaus- puunausta, vaan siis sotkeeko muissa perheissä lapset sillä lailla "älyttömästi"? Esim. meidän lapset ottaa vettä salaa leikkeihin, ja siihen saatetaan silputa paperia. Sitten se kesken leikkien kaatuu se astia eikä kukaan "muista" siivota......
Kommentit (10)
Sotku on toisinaan ihan käsittämätön. Tyyliin kannetaan taskuissa pihalta aarteita sisälle, ja aarteet voi olla ihan mitä vaan.
pyykkiä joka pvä,ovenpielet vedän joka ehtoo puhtaiksi samoin ulko-oven.Tiskikone ehkä 2krtaa päivässä päällä...ja mun pojat 7v ja 12v ja kaverit siihen mukaan vielä!
pyykkiä joka pvä,ovenpielet vedän joka ehtoo puhtaiksi samoin ulko-oven.Tiskikone ehkä 2krtaa päivässä päällä...ja mun pojat 7v ja 12v ja kaverit siihen mukaan vielä!
huhhuh! et sitten noita paskahousuja ajatellut laittaa siivoamaan omia jälkiään? kasvatat heistä ongelmajätettä tulevalle puolisolleen?
sopeutuneet eli emme ole siltikään puunaamassa koko ajan. Miksi muuten tässäkin viestiketjussa aina vaan mammat siivoaa? Eikö teillä ukot viitsi osallistua millään tavalla siivoamiseen?
meillä 1,5 ja 4,5 v lapset ja joo koko ajan tulee sotkua. ei pysy päivää kämppä siistinä. mutta olemmekin todella "homssuinen" perhe, sarjassa "ei saa tulla kylään ilmoittamatta". mulla ei vaan energia riitä lasten kyttäämiseen ja komentamiseen ja leikkitilan/tavaroiden rajoittamiseen koko ajan... blaah, energiapuuskaa odotellen :)
Miks edes pitäis?
lapsia siitä, että pitää sanoa aikuiselle jos kaatuu vettä lattialle tmv.
Siitä ei suututa että tulee sanomaan. Olen kertonut, että lattia menee rikki jos vesisotkuja ei siivota pois.
Hyvin ovat muistaneet ilmoittaa tuommoiset sotkut. paperisilput onkin sitten asia erikseen :)
Osaavat tarvittaessa siivotakin, mutta en luota siihen, että osaisivat kuivata lattian riittävän kuivaksi.
Hiekkaa älyttömät määrät, paperisilppua ja mitä lie askartelujätettä, vettä, puunpaloja, raakoja marjoja ja ihan mitä vaan kuvitella saattaa. Kuopus vielä joskus leikkiessään unohtaa mennä vessaan ja päästää pissat siihen sotkuun... Mutta ei se minua niin kauheasti rassaa, korkeintaan silloin kun on tulossa vieraita ja täytyisi esittää vähän itseään parempaa (heh). Kolme lasta (7,5 ja kohta 3) ja neljättä odotan :)
lapsilla omat huoneet jossa silppuavat yms..sotkevat..en jaksa puuttua joka päivä siivoukseen,vaan kerran viikossa lasten huoneet(3kpl)raivataan ja siivotaan,pyyhitään pölyt ja imuroidaan..lapset siivoavat pää-asiassa itse,mutta oon huomannut että siivous sujuu nopeammin kun menen huoneeseen ja auttelen lasta.
Lattialla on mm.legoja,silppua,helmia,miljoona erillaista lelua yms yms..ja kun huono on siivottu niin 5min ja taas kaaos päällä=)Jos tulee yllätysvieraita niin ovet vaan kiinni,lapset saa ola luovia ja leikkejä ei tarvii siivoilla joka päivä.Nyt oltu paljon uimarannoilla ja hiekkaa ihan hirveesti sisällä,ja joka päivä niitä imurilla poistan=)
että onko KENELLÄKÄÄN MUULLA tällaista. Kiva kuulla että on.
Olen koittanut millä siivoamisella pysyy siistinä ja se on aivan älytöntä, koko ajan pitäisi vaan siivota. Ja todellakin haluan tehdä muutakin, en halua aivokuolleeksi hösömammaksi jolla ei muuta elämää kuin rätti kädessä riehuminen.
Meillä nuo lapset on sellasia ettei ne edes leiki oikein valmiilla leluilla vaan tekee paperista, kankaasta, pahvilaatikoista, ja mitä ikinä löytää sisältä ja ulkoa leluja itselleen ja piirtää paljon ja leikkelee. Jälki on sitten sen mukaista. Laitan kyllä siivoamaan mutta ei se paljon helpota kun saa sitten seisoa vieressä komentamassa kun itse siivoaisi nopeammin saman sotkun.
Näin siis 5 ja 7v tytöt. Teinit ei sotke enää kuin omia huoneitaan ja 8v:kin lähinnä omaa huonettaan.
meillä 1,5 ja 4,5 v lapset ja joo koko ajan tulee sotkua. ei pysy päivää kämppä siistinä. mutta olemmekin todella "homssuinen" perhe, sarjassa "ei saa tulla kylään ilmoittamatta". mulla ei vaan energia riitä lasten kyttäämiseen ja komentamiseen ja leikkitilan/tavaroiden rajoittamiseen koko ajan... blaah, energiapuuskaa odotellen :)