Onko täällä ketään jonka työhön kuuluu voiteleminen
Kommentit (12)
Kaikki. Kaikki suomalainen työelämä on juuri sitä!
Pohjoismaalaistamafiaa: 'trangeta,cosanostra-os:a', kun
Vähän
Pintaa
Syvemmältä
täällä lintukodossamme tätä KAIKKEA ylläpidämme?
Vai. Oletko tehnyt ikinä asialle YHTÄÄN mitään..
Aikoinaan kestittiin paljonkin asiakkaita, en tykännyt yhtään. Ällöttävää ja niin läpinäkyvää. Pääsihän siin itsekin millon minnekin, mutta pääsääntöisesti evvk.
Voiteen leipiä 8 tuntia ihan joka päivä työssäni.
Olen laitoshuoltaja. Kyllä voitelen potilaiden aamupalaleivät valmiiksi ja iltapala. Joskus sen tekee hoitaja.
Joskus pitää mielistellä, ettei potilaat vihaisina käy kimppuun.
Voiteen työkseni suksia kilpailuihin. Kovvoo hommoo..
Voitelin tuossa juuri eläkkeellä ollessani voileivän, ja nyt on niin kylläinen olo kun pitäisi ryhtyä aterialle.
Votelen leipomossa piirakoita, pullia ym. Kyllä olen monta sutia käyttänyt loppuun.
Voitelen eli leikkuunesteitä käytän kun työstän kovempia metalleja. Joko jyrsinkonetta käyttäessä, poratessa, taikka kierteyttämisessä.
Kyllähän siinä vähän jännittää, ettei terät mene paskaksi, mutta pää kyllä kestää, kun puhutaan omasta päästäni.
Teollisuudessahan käytetään paljon voiteluaineita...
Miten pää kestää hierojan hommaa, vai ap tarkoittaa?
Ihan kivaahan se on, jos vain osaa homman.
Kyllähän tätä asiakkaiden suhteen täytyy useinkin tehdä. Ei mulla ole vaikeuksia ollenkaan että pää kestäisi. Mun työrooli ja persoona on aika erilliset omasta syvemmästä persoonastani, se on kuin rooli jota näyttelen. Ja näyttelen sitä sen mukaan, mikä on tarve, että firmaan saadaan töitä.