Lastenohjaajan pääsy/soveltuvuuskoe
Onko kellään tietoa millainen on kasvatus- ja ohjausalan perustutkinnon pääsy/soveltuvuuskoe?
Olisi tarkoitus hakea lastenohjaajaksi, mutta nuo pääsy/soveltuvuuskokeet jännittää aivan kamalasti. Mitä siellä mahdetaan yleensä tehdä? Lapsista tiedän paljon kun olen päiväkodissa ja ip-toiminnassa ollut harjoittelijana useamman vuoden aikaisemmin. Olen hyvä lasten kanssa ja muutenkin tiimityöskentelyssä ja ala tuntuu muutenkin omalta, mutta nuo kokeet jännittää niin paljon että tekisi mieli olla hakematta :D
Kommentit (3)
Joo kyllä nykyään on, ainakin Jyväskylässä minne olisin hakemassa on. Sivuilla kerrotaan vain tämä : Pääsy- ja soveltuvuuskoe koostuu ennakkotehtävästä, aikarajoitteellisista oppimisvalmiustesteistä ja persoonallisuustesteistä, psykologin haastattelusta ja toiminnallisesta ohjaustilanteesta.
Tämä olisi ihan unelma ala, mutta nuo pääsykokeet vaan jännittää..
Käytännössä ammattikoulut ottavat nykyisinkin sisälle lähes kenet vaan, jotta saavat rahaa toimintaansa. Esimerkiksi juuri lastenohjaajiksi henkilöitä joilla on pahoja oppimisvaikeuksia tai esimerkiksi sairaus joka estää juoksemasta edes lyhyitä matkoja.
Jos on vuosia alan työkokemusta alla niin sisäänpääsy on lähes varma.
Ai niihin on pääsykokeet... olen miettinyt samaa alaa, mutta jännitän niin pirusti tuollaisia, että taitaa sen takia jäädä väliin.