Lue keskustelun säännöt.
Hauskin juttu minkä olet kuullut suomalaisten juttelevan keskenään ulkomailla?
16.02.2023 |
Siis silloin kun uskovat ettei kukaan muu ymmärrä puheitaan.
Kommentit (5)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Tuuheat karvapehkot yläasteen ysiluokan pojilla.
Oli ne kyllä muhkeat tuherot saman luokan tytöilläkin,
Kuljettaa kuin koiraa
Mulla oli 1-vuotias valjaissa
"Koko paikka täynnä noita hiton sakemanneja". Kuljettiin mun veljen kanssa ohi ja he tarkoitti meitä. Ei vissii tykänny saksalaisista :D Näytetään kyllä ihan suomalaisilta.
Tämä on muuten aika yleistä lentokentillä ja odotustilassa, jossa odotat Suomeen päin lähtevää konetta. Ihmiset unohtavat, että muut ymmärtävät ja saattavat puhua kanssamatkustajista keskenään suomeksi.
Välillä on iskenyt todellinen myötähäpeä, koska suurinosa lennoilla on jo suomea puhuvia ja ymmärtäviä ihmisiä.
Kerran tällainen tilanne kohdistui itseeni, jossa nuori tyttö tuli kysymään minulta ihan tavallista lentoon liittyvää asiaa englanniksi. Ajatuksissani vastasin hänelle englanniksi, jonka jälkeen tyttö liittyi seurueeseensa ja alkoivat puhumaan itsestäni suomeksi. Sama seurue penkkirivin päästä päätyi jonottamaan sisälle koneeseen ja päädyin heidän keskelleen jonottamaan, jolloin annoin suomeksi kohteliaasti taakseni jääneiden tyttöjen mennä edelleni. Pakko oli vähän naurahtaa, kun näin tyttöporukan ilmeen heidän ynmärtäessään tilanteen.