Vuokralla asuminen
Olen asunut pojan kanssa vuokralla vuoden verran, 3h + k, harmittaa kun ei ole mahdollista ostaa omaa asuntoa, en saisi kuin yksiön haluamaltani alueelta (Helsinki)! Olen YH
Onko vuokralla asuminen aivan tuomittavaa touhua?
Kommentit (9)
Minulle vuokralla asuminen on kannanotto yhteiskuntamme "kaikki mulle heti" materialismiin! Miksi ihmeessä minun pitäisi sitoa itseäni mihinkään maalliseen, kun voin asua toisen omistamassa talossa? Olen vapaa menemään, matkustelemaan, vapaa muuttamaankiin kun elämä kutsuu uusiin seikkailuihin!
Toiset haluavat kartuttaa omaisuuttaan omistusasunnolla, minä laitan sen rahan mielummin hyväntekeväisyyskohteisiin!
Ja niin, minullakin on ollut omistusasuntoja. Edelleen olen varakas. Omistaminen ei vaan tuo itselleni mitään sen suurempaa iloa!
Minulle vuokralla asuminen on kannanotto yhteiskuntamme "kaikki mulle heti" materialismiin! Miksi ihmeessä minun pitäisi sitoa itseäni mihinkään maalliseen, kun voin asua toisen omistamassa talossa? Olen vapaa menemään, matkustelemaan, vapaa muuttamaankiin kun elämä kutsuu uusiin seikkailuihin!
Toiset haluavat kartuttaa omaisuuttaan omistusasunnolla, minä laitan sen rahan mielummin hyväntekeväisyyskohteisiin!
Ja niin, minullakin on ollut omistusasuntoja. Edelleen olen varakas. Omistaminen ei vaan tuo itselleni mitään sen suurempaa iloa!
Tai vaikka laittamasta rahaa hyväntekeväisyyteen. Tai olemasta varakas. En tajua.
Vuokralla asuminen on monessa elämäntilanteessa se paras vaihtoehto.
Omistusasunnossa asuminen on hieman edullisempaa, mikäli valitsee asuntonsa järkevästi.
Mielestäni vuokraasuminen on hyvä vaihtoehto.
Omistusasumisessa vain eivät aina tule heti vastaan kuukausitasolla asumisen oikeat kustannukset.
Kustannuksia on 15 vuoden jänteellä paljon paljon enemmän kuin vain yhtiövastike ja lainanhoitokulut.
Jos vain yhtiövastiketta ja lainanhoitokulua peilaa vuokraan saa virheelisen kuvan asumisen kustannuksista.
Arvioisin, että lainanhoitokulut kerrottuna kaksinkertaisella ajalla vastaa kutakuinkin oikeaa kustannustasoa. Tämä toki vaihtelee asumiskohteen mukaan.
Tarkoitan, että kun asunto on "muk maksettu" tulee vielä huomioida, että remontteihin menee asunnon verra lisää rahaa seuraavan 25 vuoden aikan. Suomeksi sanottuna:
Kun asunto on maksettu, tulee seuraavan 25 vuoden aikan maksaa asunto uudestaan erilaisna remontteina.
Näin laskettuna vuokralla asumin on kummasti mielekästä. omistusasumiseen sisältyy myös muita tekijöitä, jota tekevät siitä vastenmielisen tavan asua.
Tämän lisäksi pitää vielä muistaa, että omistuasumisen perusteet ovat aivan toiset kuin 60-70-80-90 luvuilla. Se joka oli tuolloin järkevää ei ole sitä enää tulevaisuudessa.
Suosittelen vuokra-asumista.
Miksi ihmeessä vuokralla asumista pitäisi tuomita? Joissain tilanteissa vuokralla asuminen on erittäin kannattavaakin! Jos asumiskulut vuokralla ovat luokkaa 5-5,5% asunnon arvosta, niin päinvastoin on ihan hullua muuttaa omaan. Osaatko sanoa, että paljonko asuntosi arvo olisi, jos se olisi myynnissä? Entä paljonko maksat vuokraa?
Jos sinulla jää ylimääräistä rahaa, niin sijoita ne! Saatat vaikka jonain vuonna saada ostettua sijoitusasunnon, jolloin sinulla on sitten kiinteääkin omaisuutta, jos siitä tykkäät.
Itsekin asustelen vuokralla ja mielestäni tämä on hyvinkin järkevää. Suomessa tosin vuokralla asumista paheksutaan, koska "se on kuin rahan heittämistä kaivoon" tms. Mutta niin on kuule omassa asunnossakin monet jutut, kuten asuntolainan korot, sijoitetun pääoman puuttuminen tuottamasta jostain muualta, yhtiövastikkeet, taloyhtiön remontit ainakin puoliksi (puolet voi saada realistisesti siirrettyä asunnon arvoon, ei enempää).
Mä olen laskenut että omassa asuminen maksaa pitkässä juoksussa suurinpiirtein saman verran kuin 4% korkotasolla olisi koko asunnon hinta lainaa ja siitä ne korot + 2x yhtiövastikkeen verran (toinen yhtiövastike remontteihin).
Kiitos vastaajille; jatkan vuokralla asumista kaikessa rauhassa, katson tilannetta myöhemmin uudestaan, nyt on asuntojen hinnat pilvissä...
Minäkin asun vuokralla, tosin ehkä osin käytännön pakosta. Ehkä hankkisin -sosiaalisen "painostuksen" vuoksi - omankin, mikäli olisi vakituinen työpaikka esim. Olen yh ja sekin on totta, että yhden ihmisen pienehköllä palkalla on melko vaikeaa hankkia omistusasuntoa. Suomessa tämä ihmisen perustarpeiden ykkönen eli katto pään päälle on tehty niin kalliiksi ja vaikeaksi saavuttaa.
on tyytyväisiä vuokralla-asujia. Vuokra on edullinen kaupungin hinta-tasoon nähden, ja siihen kuuluu vesi, sähkö sekä netti joten siinäkin jo säästää kivan summan. Talo on kiva ja naapurit eivät häiritse, joten mihinkäs tästä muuttaisi.
Miksi ihmeessä vuokralla asumista pitäisi tuomita? Joissain tilanteissa vuokralla asuminen on erittäin kannattavaakin! Jos asumiskulut vuokralla ovat luokkaa 5-5,5% asunnon arvosta, niin päinvastoin on ihan hullua muuttaa omaan. Osaatko sanoa, että paljonko asuntosi arvo olisi, jos se olisi myynnissä? Entä paljonko maksat vuokraa? Jos sinulla jää ylimääräistä rahaa, niin sijoita ne! Saatat vaikka jonain vuonna saada ostettua sijoitusasunnon, jolloin sinulla on sitten kiinteääkin omaisuutta, jos siitä tykkäät. Itsekin asustelen vuokralla ja mielestäni tämä on hyvinkin järkevää. Suomessa tosin vuokralla asumista paheksutaan, koska "se on kuin rahan heittämistä kaivoon" tms. Mutta niin on kuule omassa asunnossakin monet jutut, kuten asuntolainan korot, sijoitetun pääoman puuttuminen tuottamasta jostain muualta, yhtiövastikkeet, taloyhtiön remontit ainakin puoliksi (puolet voi saada realistisesti siirrettyä asunnon arvoon, ei enempää). Mä olen laskenut että omassa asuminen maksaa pitkässä juoksussa suurinpiirtein saman verran kuin 4% korkotasolla olisi koko asunnon hinta lainaa ja siitä ne korot + 2x yhtiövastikkeen verran (toinen yhtiövastike remontteihin).
Sen pienen kolmion?
Mutta toki jos et halua tinkiä, niin sitten joudut asumaan vuokralla ellet saa rahoitusta järjestymään.
Jokainen valitsee itse, asuuko vuokralla vai omistusasunnossa vai asumisoikeusasunnossa yms. Vuokralla asuminen on kuitenkin sikäli ikävää, että maksat ja maksat saman summan kuin lainanlyhennys mutta et silti saa mitään omaksesi. Sun tapauksessa oman asunnon ostaminen toimisi varmaan pojankin tulevaisuuden hyväksi.