Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vesirokosta, milloin voi jo ulkoilla?

Vierailija
26.07.2010 |

Pojalla alkoi vesirokko perjantaina, vesikelloilla olivat rakot. Nyt jo vartalolla kaikki ruvella, ei enää vesikelloja, vieläkö voi tulla lisää? Päässä näyttäis olevan vielä vähän vesikelloja, tai osaksi varmaan jo ruven alkua.. Hoitoon en kuitenkaan lasta vie, mutta uskaltaisko jo jossain käydä esim. kylässä? Alkaa lapsikin olla levoton kun sisällä monta päivää viettänyt, kuumetta ei ole ollut kuin sillon perjantaina pari astetta. Aika helpolla selvittnyt, ei ole kynsinyt itseään.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
26.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

enää tartu

Vierailija
2/9 |
26.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uusia rakkoja tulee 3 päivän ajan. Tartunta aika on yleensä n. 5 päivää tai kun kaikki rakot on ruvella. Ihmisten ilmoille en itse veisi vielä viidentenä päivänä, enkä vielä viikkoonkaan varalta. Se tarttuu niin helposti että tuon kanssa pelaisin varman päälle.

Muuten uskaltaisin lähteä ulkoilemaan jo huomenna.



Meillä ei mennyt ohi ihan noin helpolla. Pojalle tuli viikon päästä todella korkea (41 astetta) kuume takaisin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
26.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on muksuilla ollut vastikään myös vesirokko ja vajaassa viikossa kuivuu.

Meillä oli toukokuun lopussa rokko ja yhä on jälkiä.



Voitte alkaa kyläilemään tai kannattaa kysellä jos joku tulisi teille kylään. Kannattaa muistaa sanoa että teillä on vesirokko, se on vaarallinen raskaana oleville ja vastasyntyneille.

Vierailija
4/9 |
26.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuumeeton lapsi voi aina ulkoilla.

Vierailija
5/9 |
26.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei niitä sisällä pitänyt mikään, ainoastaan silloin kun oli kuumetta olivat sisällä.

Ihmisten ilmoille pihasta lähdettiin kun näpyt oli kuivunut. Kyllä sen näkee selvästi, kun ei enää tule uusia näppyjä, ja alkavat kuivua.



Jos ei ole kovin kipeä ja kuumeinen, miksi ihmeessä pitäisi kököttää sisällä, varsinkin on näin lämmin..

Vierailija
6/9 |
26.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapset leikkivät pihalla, vaikka oli rokko päällä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
26.07.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsen saa viedä ulos vasta sitten kun ei ole enään vesikelloilla ollenkaan. ja tietty sen mukaan onko kuumetta yms. niin kauan kuin on vesikelloja on mahdollista tartuttaa muihin ihmisiin tuo rokko.

yksi hyvä ajanviete oli ainakin meillä (tyttö 2v9kk)

oli sormiväreillä maalaus omaan vartaloon ja kaikenmaailman askartelut ja dvd:t

pikaista paranemista pojalle!

Vierailija
8/9 |
23.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huh, aika hullua hommaa antaa vesirokkoisen maalailla kroppaansa! Nehän ovat avohaavoja ne vesirakkulat ja ruvet, mieletön infektioriski!



Omalla pihalla oman perheen kesken ulkoillessa ei taida olla tartunnalla niin väliä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
23.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mukaan, jos kuume on jo laskenut. Kyläilemään ette voi vielä mennä, ellei kyläpaikassa erityisesti haluta tartuttaa omille lapsille vesirokko.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän kaksi