Lue keskustelun säännöt.
Uusi selvitys kyseenalaistaa miljardeja maksavan suurnopeusradan: Tamperelaiset hyötyisivät, mutta kaikki maksaisivat
07.02.2023 |
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009373862.html?utm_medium=promobox&ut…
"Konsulttiyhtiön laskelmien mukaan Suomiradasta hyötyisivät lähinnä tamperelaiset, mutta maksajiksi joutuisivat kaikki."
15 minuuttia nopeampi matka-aika maksaisi yli 5 miljardia euroa ja hyötyjä ei ollenkaan vaan pelkkiä miinuksia kun vain muutama hyötyisi tuosta 15 minuutista. Alkuperäisen radan parannuskin on parempi vaihtoehto.
Lisäksi jos nopeutta halutaan niin mihin on unohtuneet autoilijat? Jos kerran junat halutaan kulkemaan 300 kilometriä tunnissa niin reiluuden nimissä moottoriteidenkin rajoitukset pitäisi nostaa sinne 160-200 kilometriin tunnissa, muutoin kyseessä on syrjintää.
Kommentit (0)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla