HSL:n kulut uhkaavat nousta yli miljardiin euroon vuodessa - Ensi vuosikymmenellä velvoitteet vielä kasvamassa
Valtuusto on mokanut pahasti julkisen liikenteen kehittämisen. On rakennettu kaikea typerää ja nyt kustannukset karkaavat niin pahasti, että väkisin joudutana karsimaan linjoja. Jo nyt bussit liikkuvat tyhjinä, kun matkustajia ei ole tarpeeksi.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/3841426d-1716-4d75-955f-52ace4191…
Kommentit (8)
"HSL:n toimitusjohtajan Mika Nykäsen mukaan tehtyjen investointipäätösten vaikutuksesta HSL:n kustannusten nousu on dramaattinen. "
Vihreiden mukaan näiden hankkeiden piti tuoda rahaa ovista ja ikkunoista. Olipa taas yllätys, että kaikki menee juuri päinvastoin.
Ihan sama tehty siellä kuin valtiontaloudessakin.
Nyt sitten nostamaan lippuhintoja reippaasti, niin vähenee matkustajat minimiin. Sitten voidaankin karsia linjoja. Ja hyvä tulee...
Vieläkö ajetaan sitä, että suurin osa itäpuolen busseista saa päättärin Kalasatamaan? Ja reittikatuna Rantatiet? Sehän ei ole vissiin tarpeeksi tukossa jo nyt.
Jännä kun joku pieni kauppakassi auto saastuttaa niin että koko maailma tuhoutuu, mutta sitten tyhjinä ja puolityhjinä ajelevat valtavat bussit ja tyhjinä lentävät lentokoneet ei saastuta yhtään.
Eikä tietenkään kansanedustajien taksimatkat isoilla luksustaksiautoilla.
Suurimmassa osassa tapauksia jos perhe tai yksikin ihminen ajaa paikasta A paikkaan B sitä lyhintä reittiä, saastuttaa huomattavasti vähemmän kuin että ajellaan julkisilla ympärikaupunkia ja maakuntia kaikenmaailman kiertoteitä niillä kymmenen kertaa saastuttavimmilla valtavilla kulkuneuvoilla.
Mutta kun pidetään kiinni katkeraan loppuun saakka siitä fanaattisesta mielipiteestä että yksityisautoilu on puhdasta pahuutta ja lentokoneet ja bussit on hyvyyttä, vaikka mitkään tilastot ei tue tätä.
Julkinen liikenne on pilattu. Kohta ei ihmisillä ole varaa käyttää niitä ja ne joilla on eivät halua sinne pultsareitten joukkoon.
Miksi politiikkaa pitää nykyään tehdä tunnepohjalta ja taloudesta ei välitetä lainkaan?
Se hemmetin silta tuhosi täysin koko julkisen liikenteen. Sen ylläpiton menee valtava summa rahaa vuosittain.