Onko täällä ketään jolla jännitysniska - tension neck?
Kommentit (7)
jos muistais säännöllisen venyttelyn (pitkät, vähintään 2 minuutin venytykset) ja hartialihasjumpan niin oikean tyynyn (korkea ja kova tai matala sen mukaan nukutko kyljelläsi vai selälläsi, kovan patjan ja oikean työasennon kanssa hlpottaisi varmasti.
Tarkista työaento sellaiseksi, että sulla on ryhdikkäästi istuessasi
-tuki selälle
-ranteet suorassa ja olkapäät rentona kun kädet on näppiksella
-näyttöruudun yläreuna noin silmien korkeudella
Eipä siihen oikeen apua ole löytynyt. Siihen tottuu jossain määrin. Mitkään keppijumpat ja sauvakävelyt eivät ole hyväksi tähän vaivaan. Lihakset ovat liian jännittyneet eikä niitä ole syytä jännittää enempää. Mahdollisimman rennoksi pitäisi saada.
method putkiston venytteyjä ja avantouintia saunasta. Lämmönvaihtelu lisää verenkiertoa ja se laukaisee lkivun todella tehokkaasti. NÄin kesällä avanto on joskus pakko korvata kylmällä suihkulla kun järvivesi ei ole tarpeeksi kylmää. Syksyllä ja keväällä/alkukesäällä riittää järvivesikin. Tehoaa nopeammin ja tehokkaammpin kuin lääkkeet. Lääkkeiden (Burana, mobilat) ja avannon yhdistelmä auttaa jo tunnissa eikä kipu utle takaisin seuraavana päivänä.
lääkekuuri, jopa akupunktio oli hyväksi, mutta sen jälkeen kaikki on itsestä kiinni. Lähtee parhaiten pois kuntosalilla ja liikumalla, pahenee koneella istuessa ja nukkuessa liikaa.
Vähän saman tyyppinen vaiva kuin joku fibromyalgia. Ei huvittaisi mainostaa, jos elämäntavat eivät ole kunnossa.
yllättävän paljon myös piikkimatto ennen nukkumaanmenoa. Olin aluksi piikkimaton suhteen tosi skeptinen, mutta ilmeisesti se rentouttaa minua niin hyvin että nukunkin rennommin ja niskakin vetristyy. Olen pari kertaa nukahtanut piikkimatollekin ja herännyt joskus parin tunnin päästä :D
Joo, kyllä on. Oon kohta 12-vuotias ja mulla toettiin se diagnoosi 9-vuotiaana, kun käytiin oys:sissa tutkimuksissa jatkuvasta pään särystä. Samalla todettiin myös laktoosi-intoleranssi. Eli siis niskoista säteilee kipua päähän ja joskus jopa jalkoihinkin. Yleensä kipu menee vain ajan kanssa ohi, omaa lääkitystä ei oo annettu ja buranat ei auta. Oon käyny monilla hierojilla, fysioterapiassa, vyöhyketarapiassa, lääkärissä... Ei vaan auta, aina sanotaan että jumppaa jumppaa.. Toinen harmi on että jouduin lopettamaan huilun soiton ja voimistelunkin tämän takia..
nuo akuuttiin vaivaan. Muita konsteja venyttely, keppijumppa, sauvakävely, hieronta.