Mitä teillä syödään tänään? Herkutteletteko vklopun kunniaksi?
Kommentit (16)
Tyttären kanssa tehtiin itse halloumhampurilaiset.
Ostin tonnikalalasagnen aineet sunnuntaiksi. Lauantaina ei kokata, mies syö viime viikonlopun makkarat, jotka jääneet pakettiin.
Lohimedaljongit, perunamuusia ja salaattia.
Mies paistaa pihvit ja minä teen jonkun salaatin. Lisukkeeksi uunibataattia.
Ai niin, viikonloppu.
Keitin jo riisiä ja tein broikkasuikaleista kastiketta, syön myöhemmin, kunhan olen kaljat juonut. Olen kyllä yhden lämppärin jo tehnyt niistä suikaleista lounaaksi. Harvoin syön päiväsaikaan.
Lohkoperunoita ja makkaraa on tänään iltaruoaksi.
Ja sitten lihapata yöksi uuniin. (Toivottavasti uuni jäähtyy nukkumaanmenoaikaan mennessä sen verran, että sinne voi lihapadan koko yöksi laittaa. Nyt on 200 astetta, ja täydet liekit vielä. Ainakin 50 astetta vielä nousee noilla puilla.)
Tein pizzan. Sitten on mokkapaloja ja karkkia. Huomenna syödään muikkuja ja muusia. Leivon lisäksi pullaa. Sunnuntaina ehkä laavulle makkaranpaistoon.
Raitista ja savutonta porukkaa: Mahtavaa. Ei ihme voi syödä noinkin hyvin.Terv. vamisateriat,toki raitis ja savuton.
Ketolla mennään. Herkuttelen rapealla pekonilla, kasviksilla, mustikoilla ja kuohukermalla.
Pringles kanaa ja lankkuperunoita sekä dippiä
Ostin siikafileitä. Niitä paistettuna ja kukkakaalimuussia.
Tonnikalapastasalaattia, jossa majoneesia ja niitten kanssa rapeita patonkeja.
Tein eilen kinkkukiusausta. Sitä söin tänään ja sitä riittää huomiseksikin. Sunnuntaina voisi sitten kokata jotain mitä löytää lauantai-iltana punalaputettuna.
Olen kyllästynyt pizzaan, kotipizzat ym, yök. Tänään nepalilaista, saag tofu. Nam.