Ehdottakaa uutta alaa uupuneelle nelikymppiselle.
Reunaehdot:
- ei säännöllistä kolmivuorotyötä
- lyhyehkö koulutus, ei siis yliopistoa
- työ ei ole pelkkää paikallaan istumista (tietokoneella tai auton ratissa)
- varma työllistyminen
Kommentit (10)
Vierailija kirjoitti:
Lähihoitaja esim kotihoitoon.
Kotihoitohan on ihan vihoviimeisin paikka, työn tekemisen edellytykset on tuhottu. Ehdot kyllä periaatteessa täyttyy.
Vierailija kirjoitti:
YHYY OLEN NIIN UUPUNUT YHYY😩
Sitten kun sinäkin napero olet mahdollisesti johonkin työllistynyt ja peräti ollut töissä kauhemmin kuin yhden kesän, saatat ehkä ymmärtää, mistä on kyse.
Onko uupuneita enenevissä määrin? Onko vika ihmisissä vai kenties työelämässä?
Vierailija kirjoitti:
Lähihoitaja esim kotihoitoon.
Ehkä raskain mahdollinen työ? En kyllä uupuneelle suosittele hoitotyötä ylipäänsä.
Vierailija kirjoitti:
Tuskin täällä kukaan tietää sinun kiinnostuksesi kohteita. Haloo, tämä on VAUVA-palsta! No, ehkä sitten alat vauva-...joksikin. Tai ala vaikka vauvaksi. Harvemmin kuitenkaan omaa työuraa jonkin vauva-palstan jutuista aletaan rakentaa.
Kannattaa käydä optikolla tarkastuttamassa näkö. Tämä ei ole vauvapalsta, vaan AIHE VAPAA. Täällä on ihan eri foorumit lapsenpaskan koostumuksesta tai toosan repeämisistä keskustelemiselle.
Putkimies/LVI asentaja
Sinne minä lähtisin.
t.39v uupumuksen läpikäynyt toimistorotta, joka vaihtoi toimistosta toiseen, mutta edelleen haaveilee alan vaihdosta.