Arvostatko tutkijan ammattia?
saako se enemmän sinulta arvostusta kuin kuin esim. joku tiedottaja tms.?
Kommentit (5)
Suurin osa tutkijoista ei ole Leena Palotie "kakkosia".
Useimmat tekevät akateemiseksi pienehköllä palkalla haastavaa ja älyllisesti&taidollisesti vaativaa duunia. Ja ainakin ne pari tutkijaa, jotka itse tunnen, ovat erittäin älykkäitä, sosiaalisia, lahjakkaita ja nimenomaan älynsä avulla myös parisuhteissaan, perheissään ja ystävyyksissään erittäin hyvin onnistuneita ja todella pidettyjä ihmisiä (yksi geenitutkija, yksi kirjallisuustieteen tutkija ja yksi kielitieteilijä, kaikki naisia).
tutkijoita. no arvostan saman verran minka verran nyt akateemisia yleensakin, vahan alasta riippuen. jotain homppa"tieteen" tutkijoita en todellakaan arvosta.
Oli sitten ammattikoulun tutkinto tai akateeminen.
koska kaikki tutkijat, jotka tunnen ovat jollain tasolla lievästi aspergereja. Fiksuja omalla tavallaan, mutta maalaisjärki uupuu, lapset retuperällä, sosiaalinen äly nolla, aina ihmettelemässä mitä sanoin/tein väärin kun se ja se suuttui ja muutenkin hyvin erikoisia.
Kaikki tiedottajat jotka tunnen ovat fiksuja ja käytännöllisiä, sekä kohtuullisia vanhempia.