Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Työporukasta 90% valitteli olleensa kipeinä joulun aikaan

Vierailija
11.01.2023 |

Kaikilla ollut hirveetä flunssaa tms useita päiviä putkeen ja vielä tauti uusinutkin tai tullut toinen tilalle. En muista tälläista tautisumaa aiemmilta vuosilta. Mistä ihmisten sairasteluherkkyys oikein voi johtua? Onko ihmisten immuniteetti näin surkea nykyään?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
11.01.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän työpaikalla on koko syksyn oltu jatkuvasti kipeinä, joka viikko 1-2 henkeä on kuumeessa, toiset pari kertaakin syksyn aikana.

Itse olen ollut terve yli 2 vuotta. Ei ole piikkejä, mutta d-vitamiinia olen syönyt.

Vierailija
2/2 |
11.01.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moni on varmaan ollut pitkään sairastamatta, kun korona-aikana opittiin hyviä hygieniakikkoja, välteltiin väkijoukkoja ja oltiin etätöissä. Nyt se kaikki on unohdettu ja ihmiset riekkuu pitkin kyliä kuten ennenkin. Toki immuunipuolustuskin on ehtinyt jo unohtaa ihan perus pikku nuhatkin, joten nyt ne sitten iskee kaikki kerralla tai peräkanaa. Minä en ole sairastunut, koska edelleenkin pesen ja desinfioin käsiäni ahkerasti, teen paljon etätöitä, noudatan terveellisiä elämäntapoja ja pidän maskia riskialttiissa tilanteissa, esim silloin kun joku törppö työkaveri kaikista ohjeista piittaamatta saapuu niiskuttaen palaveriin, koska tuntee olevansa pikkaisen tärkeämpi kuin muut. Olen ottanut kolme koronapiikkiä ja otan neljännenkin, jos työterveys sen minulle jossain vaiheessa suo. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän yksi