Ennallistamisasetuksen kustannukset Suomelle vajaa 20 miljardia
Euroopan komission luonnon ennallistamista käsittelevä lainsäädäntöehdotus koskisi Suomessa 2-6 miljoonaa hehtaaria ja tarkoittaisi noin 13-19 miljardin toimenpidekustannuksia.
Noin 6000 euroa per työssäkäyvä veronmaksaja.
Kommentit (4)
Tuo ennallistamisasetus pitäisi kattaa kaikki asfaltoidut tietkin kun hulavedet painuvat ihmisten talojen kellareihin ja kauppoihin.Siinä olisi hesan vihreille hommia kun tuntuu etteivät muuta keksi kuin muiden suomen alueiden kuin oman alueensa ennallistamisia.Eikös olisi parempi siivota se oma pesä ennen kuin rupeaa sorkkimaan toisten pesiin.
Onneksi tuleva hallitus laittaa tuollaiset hullutukset jäihin.
Kuulostaa aivan käsittämättömältä kun Suomi on Euroopan metsävaltaisin maa, jossa yli 70% on pelkkää metsää. Samaan aikaan valtio itse hakkaa metsää. Ei itsekään elä kuten opettaa. Täysin sekopäistä toimintaa.
https://yle.fi/a/74-20011997
Hupakkohallitus on ollut aivan hiljaa tästä asiasta, kaikki käy mitä Brysselistä esitetään. Sannan hillotolppa on muuten vaarassa.