Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

siis ihan aikuisten oikeastiko te uskotte, että jousimies on tieytynlainen mies

Vierailija
03.08.2010 |

siis uskotteko horoskooppeihin? Mun mielestä se on ihan sama kuin uskoisi ufoihin.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä! Kokemus on osoittanut että horoskoopit luonnehtivat ihmisiä. Voisin myös uskotella itselleni, että tulkitsen ihmisten käytöksen horoskooppeihin perustuvien ennakkokäsitysteni mukaisesti. Pahimmillaan en pysty edes tavoittelemaan avoimuutta, vaan jos määräaikaan syntynyt ihminen ei täytä horoskoopillisia odotuksiani, hän on kaksinaamainen huijari tai ainakin epäilyttävä.



Asiaan voisi suhtautua myös niin, että aikuistenleikisti oletetaan, että horoskooppimerkkien edustajilla on ne oletetut piirteet ja sitten luonnehditaan ihmistä niillä merkeillä. Jos jousimies nyt sattuu vastaamaan jousimieskuvaa, niin voi olla ihan asiallista kysyä, kuinka sellainen jousimiesmies lepytetään.



Minä vain en näe paljonkaan eroa sillä, kuinka minkäkin horoskoopin miehet saa tyyntymään tai vaikka muuttumaan oman mielensä mukaiseksi. Siihen on olemassa nuo kuulut naiselliset konstit sen lisäksi että yrittää osoittaa arvostavansa sitä jonka suututti ja pyytää anteeksi ehdoitta. Yleensä nuo naiselliset vippaskonstit toimivat muutaman kerran. Vaikka mies ei suhtautuisi ihmissuhteisiinsa kovin analyyttisesti, hän jossain vaiheessa kuitenkin ärsyyntyy samanlaisena toistuvasta käytöskaavasta - mahdollisesta horo-skooppiuskosta riippumatta.

Vierailija
2/5 |
03.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että miten se muka vaikuttaisi minä päivänä syntyy. Hauskinta on että taivaankappaleet liikkuu ja nykyihmiset eivät ole edes oikeasti syntyneet niiden merkkien alla mitä horoskoopit väittää.



Mä en voi sille mitään, että pidän horoskoopeista jorisemista melkoisena bimboiluna.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

enkä lue horoskooppeja oikeastaan koskaan. Viimeksi olen tainnut lukea n vuosi sitten.



Ystäväni sen sijaan uskoo. Jos joskus puhutaan jonkun henkilön luonteenpiirteistä (esim. lasteni) kysyy aina horoskooppimerkin. En lue niitä joten en osaa sanoa mikä esim. helmikuussa syntynyt on horoskoopiltaan. Sitten kun sanon syntymäpäivän, niin ystävä ihan tohkeissaan selittää että joo, tyypillinen leijona tai skorpioni tai mikä tahansa... Minä olen salaa huvittunut.



Vierailija
4/5 |
03.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ellei sitä lasketa että joidenkin ihmisten kohdalla ne saattavat olla itsensä toteuttava profetia: kun on tarpeeksi kauan itselleen toistellut että "mä olen jousimies, mä olen siis tällainen" niin ehkä sitä alkaa tiedostamattaan käyttäytyä sen ennustuksen mukaisesti.

Vierailija
5/5 |
03.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ikinä usko, että palneettojen asennolla on merkitystä ihmisen persoonan kehittymiseen. Niidenhän täytyisi säteillä jotakin mystistä jo sikiaikana jonnekin otsalohkon tienoille, jossa persoonallisuus asuu. Planeetat ovat kiveä, pölyä, metaania, rikkiä, tie mitä kaasuja.



Lisäksi Pluto on lakannut olemasta planeetta, tähtimerkit ovat yhden horoskooppimerkin verran pielessä alkuajoista... Ei ei. En usko myöskään maahisiin enkä kuvittele maapallon olevan pannukakku.