Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Syövän pelko

Vierailija
01.01.2023 |

Taas luettu lehdestä yksi syöpäkuolema tarina. Pelkään ihan kamalasti, että sairastun syöpään tai että jopa sairastan sitä tietämättäni parhaillaan. Ymmärrän kyllä realiteetit, ettei ole mitään järkeä pelätä etukäteen jotain mitä ei välttämättä ikinä tapahdu ja että syöpädiagnoosi ei ole mikään automaattinen kuolemantuomio. En kertakaikkiaan ymmärrä, että miksi juuri syöpä on se jota niin pelkään? Voihan ihmisellä vaikka sydän pettää yks kaks, perusterveeksi luullullakin.
Luulen osittain pelon johtuvan siitä, että nykyään medioissa käsitellään ihan hirveästi syöpää ja siihen sairastuneita. Lukuisia artikkeleita, että nämä ja nämä ovat merkkejä siitä ja siitä syövästä.
Ei se ole pelkästään hyvä asia, että niitä kirjoitellaan.
Vaikka pelko ei hallitsekaan elämääni, on se joskus niin häiritsevää että toivoisin voivani päästää siitä irti kokonaan. Olisiko teillä neuvoja asian suhteen tai kokemuksia itsellänne samasta pelosta, jotain..?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän kaksi