Voiko uusi suhde ja yhdessä asuminen onnistua pian vanhan suhteen perään?
Edellinen suhde kesti lähes 20 vuotta, erosta nyt vuosi, ja nyt muuttamassa yhteen uuden kumppanin kanssa. Kertokaa kokemuksistanne... kiitos
Kommentit (18)
Edellisen kanssa 10 vuotta, viimeiset 5 vuotta siitä riitaa, sitten vuoden perästä erosta myöskin uuden kanssa yhteen ja nyt olen tämän kumppanin kanssa ollut riitelemättä jo 11 vuotta. :)
Onnea uuteen suhteeseen! Siitä vain, kerran täällä vaan eletään! Aikuiset ihmiset tietävät kyllä, mitä haluavat!
Mä en usko. Toki olen nähnyt näin käyvän, mutta usein kyseessä on ihmiset, joilla on jonkinlainen läheisriippuvuus.
Itse en lähtisi uuteen suhteeseen suremaan vanhaa, vaan mieluummin surisin suruni ja etsisin itseni, sen jälkeen lähtisin jos löytäisin jonkun.
Ero on aina iso kriisi ja jos sitä ei käsittele, se on huono. Eikä kenenkään mielestäni tarvitse ottaa uutta heilaa, joka suree vanhaa. Se on julmaa sille, joka siihen lähtee.
Eikä kenenkään mielestäni tarvitse ottaa uutta heilaa, joka suree vanhaa. Se on julmaa sille, joka siihen lähtee.
Jos joku haluaa ihmisen joka yhä suree vanhaa suhdettaan, on ainakin tiennyt tilanteen. Vai mitä?
Pitäisikö eristäytyä yhteiskunnasta "surutyön" ajaksi?
muutin suoraan edellisen miehen luolta uuden miehen luokse. Ei ehkä ihan ideaali tilanne, mutta hyvin on mennyt. 5 vuotta ja yksi yhteinen lapsi.
ehdin olla sinkkuna 6 kuukautta, kävin muutamilla treffeilläkin ihan vain sinkkuuteen tottuakseni sinä aikana kunnes sitten tapasin nykyisen mieheni. Aluksi vähän mietytti miten lähtee seurustelu sujumaan kun erosta oli niin vähän aikaa, mutta mies oli niin ihana että halusin yrittää. Etenimme tosin vähän hitaammin ja vasta parin vuoden seurustelun jälkeen muutimme yhdessä asumaan. Mutta siis suhde oli heti alusta alkaen vakava ja toimii edelleenkin, joskus se oikea vaan sattuu löytymään hieman huonona hetkenä.
Itse olin ollut yksin viisi vuotta eroni jälkeen, mutta mies löysi minut samana päivänä kuin tuli silloisen vaimonsa jättämäksi. Olemme olleet jo 11 vuotta naimisissa.
Itse olin ollut yksin viisi vuotta eroni jälkeen, mutta mies löysi minut samana päivänä kuin tuli silloisen vaimonsa jättämäksi. Olemme olleet jo 11 vuotta naimisissa.
että muutin vanhat kamat uuteen osoitteeseen uuden puolison kanssa samantien
Eikä me ees isommin keretty "seurustelemaan" =D
Kumpikin vannoo tänä päivänä että se oikea on löytynyt, ens viikolla 9 hääpäivä ja 13 v yhdessä.
Muistan kun mullekin vannottiin, ettei kestä...
Se nähdäään vasta siinä kun kuolema erottaa. Sitä paitsi toinen kierros on aina toinen kierros, ei sitä muut ota enää yhtä vakavissaan.
Se nähdäään vasta siinä kun kuolema erottaa. Sitä paitsi toinen kierros on aina toinen kierros, ei sitä muut ota enää yhtä vakavissaan.
t: se 12 v suhteesta eronnut, oikeansa löytänyt
Erostasi on 12v, mutta olet uuden miehen kanssa ollut yhdessä jo 13v..???
että muutin vanhat kamat uuteen osoitteeseen uuden puolison kanssa samantien Eikä me ees isommin keretty "seurustelemaan" =D Kumpikin vannoo tänä päivänä että se oikea on löytynyt, ens viikolla 9 hääpäivä ja 13 v yhdessä. Muistan kun mullekin vannottiin, ettei kestä...
Erostasi on 12v, mutta olet uuden miehen kanssa ollut yhdessä jo 13v..???
Ei voi sanoa enää laastarisuhteeksi
Ei voi sanoa enää laastarisuhteeksi
Jostain syystä pari vastaajaa kuulostaa aika katkeralta...
Suhdehan on alkanut jo aiemmin, toiv. ei kuitenkaan eroa ennen.
Omaa kokemusta ei onneksi ole, mutta lähipiirissä olen nähnyt kaikenlaisia eroja ja suhteita. Ihan normaaleja suhteita, toiset pysyy yhdessä tiukasti uuden kanssa, toiset ei vaan kykene asettumaan mihinkään.
Ap:lle, muutatte yhteen, varmaan alussa tulee eteen asioita, mitä saatte setviä, mutta sehän on ihan tavallista elämää. Oli suhde mikä hyvänsä. Tsemppiä ja onnea suhteeseen!
ja kuinka on välit eksään ja kuinka itse on selvinnyt siitä, onko ollut selkopäinen kun uuden valinnut ja onko oikeanlainen tämä....
Olen joskus ihmetellyt miksi.