8kk purkkiruuat hampaattomalle?
Voinko ostaa 8kk vauvalleni 8kk lihasoseita kun hänellä ei ole hampaita? Onko siellä niin isoja paloja?
Heh, tunnenpa oloni hölmöksi :)
Kommentit (11)
Meillä ei ollut. Poika kakoi kaiken ulos pitkälle toiselle vuodelle. Ensimmäinen hammas tuli vasta 1-vuotiaana.
Onneksi on muitakin hölmöjä... Just mietin tuossa samaa, kun poika tulee kohta 8kk eikä hampaista tietoakaan! ;)
Mä ostin aina 5kk ruokia lapselle, niin kauan kuin purkkiruokaa söi. Muuten söi ihan normaalisti haarukalla survottua kotiruokaa.
Purkkiruokien rakenne on vaan niin epäterve...
Ei niissä hirmu isoja paloja ole, joissakin ei mitään. Osta vaan, ainahan ne saa haarukalla muussattua pieneksi.
Purkkiruokien rakenne on vaan niin epäterve...
Siellä taas joku pätee, kun muut pääsevät helpomalla ruuan kanssa.
Purkkiruokien rakenne on vaan niin epäterve...
Ettei paskinkaan kokki saa kotiruoasta harmaansävyistä limaa ja teräväreunaisia pikkukuutioita. Kaupanpäälle haju, josta tulee oksennusrefleksi.
Joo, eikä mulla ole mitään valmisruokia vastaan, mutta en tajua miksi nämä 8kk+ sapuskat on niin hirveitä.
Meidän tyttö ei syö niitä vielä 10 kuukautisenakaan (eikä hänellä ei ole hanpaita). Hän on kova kakomaan. Viimeksi kun yritin, hän oksensi. Nyt odotan, että hampaita puhkeaa.
Siellä taas joku pätee, kun muut pääsevät helpomalla ruuan kanssa.
Ei meinaan kiinnostanut taistella noiden kökköruokien kanssa, joten syötin 5kk+ hienonnettua purkkiruokaa lapselle aika vanhaksi asti, jos oli purkkiruokatarvetta.
Hipp-merkkistä vauvanruokaa saa ISOSSA purkkikoossa täysin hienona alk. 6kk. Se on myös erittäin maistuvaa ja muistaakseni luomua! Varsinkin sellainen, jossa on maissia ja kalkkunaa on tosi hyvää. Jopa aikuisen suuhun :)
Jauhaa ikenillään ja oppii, miten kielellä ohjataan palat nieluun!!