Miten te tekisitte lasten huonejaon tässä tilanteessa?
Muutettiin vähän isompaan kämppään, johon ovat talon edelliset omistajat rakennuttaneet lisäsiiven.
Muuten tässä kämpässä on kaksi makuuhuonetta. Ja tietenkin toi lisäsiiven iso makuuhuone ja oma kylppäri siellä.
Ei nyt vaan oikein saada päätettyä, mitenkäs me nämä huoneet jaettaisiin. Miehen kanssa me otettiin se kaikista pienin makkari, mutta nyt tuli ongelma noiden lasten huoneiden kanssa.
Meillä on siis lapset: Tyttö (15v.), ja pojat ( 8v. ja 3v.)
Alunperin oli tarkoituksena että pojille yhteinen huone ja tytölle oma. Ja sitten me oltais otettu tuo lisäsiiven iso makkari.
Noh, toi lisäsiiven makkari on ihan liian epäkäytännöllinen, että me voitais ottaa se. Siinä on nimittäin jostain syystä oma ulko-ovi, eikä muun talon ja siiven välillä ole mitään ovea.
Käytännöllisintähän olisi laittaa pojat tuonne lisäsiipeen, kun heillä pitäisi olla suurin huone kun joutuvat jakamaan sen. En tosin halua laittaa noin pieniä sinne tuon helkkarin ulko-oven takia. :p Ties mitä keksiivät.
Sitten ois vaihtoehtona, että tuolla lisäsiivessä ois tytön ja vanhemman pojan yhteinen huone, mutta molempien mielestä aivan ylitsepääsemättömän huono juttu.
En kyllä viitsisi tyttöä yksinkään noin isoon tilaan laittaa.. Ja pojilla tulis tosi ahdasta pienemmässä makkarissa. :P
Mitenkäs te tekisitte? Pitäiskö mun vaan pakottaa vanhimmat lapset jakamaan toi siipi? Ymmärrän kyllä täysin miksi 15-vuotias ei halua jakaa huonetta pikkuveljensä kanssa..
Argh! Ei vitsi kun mies sai mut ylipuhuttua tähän taloon! Vihaan tuota lisäsiipeä jo valmiiksi, kukahan uuno tuon on oikein rakentanut ja suunnitellut, ei siis mitään järkeä!
Kommentit (24)
Omituinen ratkaisuhan tuo olisi, mutta hiukan omituinen on talon pohjakin lapsiperheelle... Miksi "siipihuone" on epäkäytännöllinen?
En laittaisi missään tapauksessa kahdelle vanhimmalle yhteistä huonetta. Ainoa, joka pärjää tuolla siiven huoneessa, on 15v tyttö, jos ei kerran ole edes ovea muuhun taloon. Hän varmasti tykkäisi tollasesta huoneesta. Saisiko muihin makuuhuoneisiin lisää tilaa, jos niistä siirtäisi vaikka vaatekaapit sinne lisäsiiven huoneeseen, jos siellä on liikaa tilaa tytölle?
laittaisin tuon 15v tytön sinne lisäsiipeen. Tuon ikäinen pärjää siellä ja kaipaa omaa rauhaa pienimmiltä.
Pojat sitten vaan samaan huoneeseen. Ei sitä kauaa kestä. Muutama vuosi niin tyttö muuttaa pois kotoa opiskelemaan tai muutoin omilleen. Silloin isompi pojista voi siirtyä sinne. Taikka te vanhemmat.
Monin tavoin voitte kokeilla mikä parhaiten toimii juuri teidän perheen kannalta.
Kuitenkin nuo nuorimmat ovat sen verran pieniä, että olisi hyvä, että te vanhemmat olisitte lähellä. Ahdasta, mutta vain hetken aikaa.
Tuollaisesta talonsuunnittelun suurimmasta viisaudesta. Asuttiin muutama vuosi tuollaisessa "irtosiivellisessä" kämpässä. Lapset on niin isoja niin ei ollut ongelmaa sen kanssa.
Tosin siivoominen ei ole kovin mukavaa sen voin luvata.. Meinasi päästä huuto kun jouduttiin raijaamaan imureita ja sun muita pihamaan kautta.
Tekisi mieli ampua noiden suunnittelijat.
ja joko poistatte sen oven ja rakennatte umpeen tai sitten pistätte sen takalukkoon ja poistatte siitä kahvat ettei sitä pysty käyttämään. Olettaen tietysti että sinne siipeen on käynti talosta sisäkautta :)
No ehdottomasti siihen on puhkaistava sisäkautta kulku!!! Eihän ketään lapsista voi laittaa "omaan asuntoon". Teette siis välioven ja sitten se makkari joko teille tai pojille. Ilman ovea sinne ei voi mennä kukaan.
kai se 8 v 3-4 vuotta jaksaa pikkuveljensä kanssa olla.
3 v tuskin omaa huonetta kaipaa.
Lisäsiiven ulko-ovi pois käytöstä ja pojat jakamaan iso makuuhuone. Tyttö yksin pienempään huoneeseen.
Ystäväni asui kyseisessä "irtosiivessä" 15-vuotiaasta siihen asti, että muutti pois kotoa. Oli todella hyvä järjestely tuon ikäiselle, varsinkin kun alkoi käydä baarissa, tuoda poikaystävää kylään jne. Vähän aikuisuuden opettelua, mutta vanhemmat silti lähellä.
Minäkään en ymmärrä, mikseivät vanhemmat voi ottaa lisäsiipeä omaksi makuuhuoneekseen? Kyllä se pihan poikki ravaaminen sapettaa tietyssä määrin ihan ketä vaan, joka siellä asuu.
Kiitoksia hyvistä ehdotuksista! :)
En nyt tiedä viitsitäänkö ruveta seinää puhkaisemaan, joten taidetaan päästää tuo tyttö tuohon huoneeseen. Luulisin että hän ilahtuu kaikista eniten tuosta ikiomasta kylppäristä, joka on melkein isompi kuin talon puolella oleva. :DD
Mietin muuten, että onkohan tuossa asunut joku alivuokralainen, kun tuossa on tainnut joskus muinoin olla joku keittiöntapainenkin. :p
Joku kysyi, miksi lisäsiipi olisi meille epäkäytännöllinen. Minua ainakin hirvittäisi jättää lapset "yksin" tuohon asunnon puolelle ja olla itse jossain lisäsiivessä. :o Jos vaikka tulee hätä, niin pitää tulla pihan kautta vanhempien luo.
olettaen, että haluaa yksin sinne mennä ja luotatte, ettei ala öisin livistelemää. tai sitten siihen on saatava kulku sisäkautta.tai sitten teette siitä huoneen jotain muuta käyttöä varten ja sovitatte kaikki nukkumaan "päätaloon"
Miten tämä tilanne eroaa siitä, että lapsi on lisäsiivessä? Pihan poikki kuljettava vanhempien luokse joka tapauksessa.
Miten tämä tilanne eroaa siitä, että lapsi on lisäsiivessä? Pihan poikki kuljettava vanhempien luokse joka tapauksessa.
Miten tämä tilanne eroaa siitä, että lapsi on lisäsiivessä? Pihan poikki kuljettava vanhempien luokse joka tapauksessa.
Puhuinkin nyt lähinnä tästä pienimmästä. Heräilee nimittäin joskus yöllä ja haluaa tulla meidän viereen jos pelottaa. :)
Ei voi olla mikään järjettömän kallis tehdä ja jos ovi olisi muuten ns. "hassussa kohdassa", niin olkoon vaan muutaman vuoden ja sitten kun lapset on isoja, niin laittaisin sen vaikka taas umpeen jos tuntuisi järkevältä.
Jos ette ovea tee.
Joku puhui tuolla että on raivostuttavaa siivota tuota irtosiipeä.
Niin laittakas teinille sitten oma siivouskomero omaan "kämppään" ja sen saa sitten pitää itse siistinä. Vähäm vastuuta sille jos tuollaista luxusta rupeatte sille tarjoamaan. ( Suuri makuuhuone, oma kylppäri ja oma ulko-ovi)
Ehdottomasti kulku siipeen sisäkautta ja pojat sinne ja tyttö omaan huoneeseen.
Näin pikaisen juttutuokion kautta päädyttiin kuitenkin siihen, että tehdään siiven ja talon välille ovi, siiven ulko-ovi menee väliaikaiseen lukkoon, pojat sinne ja tytölle oma huone.
Itse lähinnä kauhistuin, että kallista ruveta seinää puhkomaan, mutta mies vakuutteli että ei se nyt niin kallista ole. :D
Eikä poikia ole mitään järkeä laittaa ahtaaseen makkariin kahdestaan jos tuollainenkin mahdollisuus on. :)
Mutta kiitoksia kaikille hyvistä ideoista! :)
ja teette jonkun takalukkohärdellin oveen, etteivät pääse ulos.